Buđenje turizma na Zlataru
Atrakcija je noćno skijanje na stazi koja se s brda spušta do Nove Varoši

Zlatar – Nekad s razvijenim turizmom, pa potom u dugom zastoju, planina Zlatar poslednjih godina ponovo privlači goste. Sada su ovde i komforni hoteli, skijališta sa veštačkim osnežavanjem, zatvoreni bazen, bogatija ponuda, a oduvek je blagotvorni vazduh Zlatara godio visinskim pripremama sportista i bio prirodni lek za umorne od brzog tempa svakodnevice.
– Nakon značajnih ulaganja u turističku infrastrukturu turistički promet na Zlataru u poslednje tri godine beleži rast. I ove zime ovde ima turista. Sa 285 sunčanih dana u godini i gotovo četiri meseca pod snegom, sa oko četiri kilometra uređenih ski-staza opremljenih sistemom za veštačko osnežavanje i žičarama, Zlatar je planina pogodna za odmor, rekreaciju i uživanje u prirodi – kaže za naš list Rosa Jakovljević, direktorka Turističko-sportskog centra Zlatar.
I dok se, naravno, zlatarska skijališta po dužini i opremljenosti ne mogu porediti sa većim kopaoničkim i zlatiborskim, ipak imaju posebnost: jedino ovde je ski-staza koja sa planinskog uzvišenja vodi maltene do centra grada, tik iznad Nove Varoši.
– Na skijalištu Zlatar su dve rekreativne ski-staze dužine 1.000 metara i 450 metara, koje opslužuje lift kapaciteta 800 skijaša na sat. Za umešnije skijaše pripremljena je ski-staza Brežđa, koja se spušta do samog grada, dužine 1.200 metara sa četvorosednom žičarom kapaciteta 1.560 skijaša na sat. Osvetljena je celom dužinom, pa je posebna atrakcija za noćno skijanje – navodi direktorka, dodajući da su gostima ovde na raspolaganju i uređene pešačke staze i izleti. Polupansion u hotelima je od 2.600 do 3.800 dinara, ležaj u privatnim apartmanima oko 10 evra.
Trenutno na Zlataru ima oko 1.000 ležajeva za izdavanje: tu su četiri hotela, dva motela, šest konačištva, dva restorana s prenoćištem, 57 objekata u domaćoj radinosti. Ključni potez za razvoj napravila je opština Nova Varoš kad je pre nekoliko godina uzela na desetogodišnji zakup ovdašnji hotel „Panoramu”. Uložila je značajna sredstva u renoviranje hotela po kome se planina prepoznavala, napravljen je adrenalin park, uređen zatvoreni bazen… Broj noćenja u „Panorami” povećan je za 11.000, prihod za 15 miliona dinara. Nikli su u blizini i manji novi hoteli, privatne vile i pansioni, gosti su ponovo otkrili jeftin i zanimljiv Zlatar.
A kad se dođe ovde, upućuju nas turistički radnici, obavezno valja videti ovdašnje osobenosti: meandre Uvca iznad kojih leti beloglavi sup, probati zlatarski sir i heljdopitu, čuti izvorno pevanje „iz vika”, posmatrati tri jezera, selo narodnog graditeljstva Štitkovo, crkve brvnare u Kućanima i Radijevićima, manastire u Rutošima, Božetićima i u Vodenoj Poljani, Kajmakamiju, Ledenu pećinu, Sretenjski noćni slalom, Zlatarsku šaranijadu i drugo retko, a vredno.
Buđenje turizma na Zlataru od značaja je za ceo novovaroški kraj, ali i za turistički razvijenu jugozapadnu Srbiju u kojoj su i Zlatibor, Tara, Kamena Gora, Golija… Direktor TO regije zapadna Srbija Miroslav Rađen pozdravlja ovaj iskorak Zlatara:
– Posle dugogodišnje stagnacije pa i nazadovanja, planina Zlatar danas je pravi biser u turističkoj ponudi zapadne Srbije. Ulaganja u turističku infrastrukturu i smeštajne kapacitete, kao i osmišljene promotivne aktivnosti dovele su do toga da se na Zlataru ove i prošle godine traži krevet više. Kada kažemo da je Zlatar „fabrika crvenih krvnih zrnaca” to nije samo fraza, jer boravak na Zlataru blagotvorno deluje na zdravlje ljudi, a odmor u netaknutoj prirodi san je svih koji žele da pobegnu iz gradske vreve. Za sada, istina, još uvek ne radi zatvoreni RH centar „Zlatar”, ali se nadamo da bi problem s njim mogao biti rešen, te da će se ponovnim otvaranjem tog nekad vrlo posećenog RH centra upotpuniti ponuda planine – ističe Rađen.
Politika / Branko Pejović