U postojbini štamparstva štamparije arhivirane
Užice – Punih je 480 godina otkad je prvu knjigu na tlu Srbije, „Rujansko četvorojevanđelje”, odštampao u manastiru Rujno kod Užica monah Teodosije.

Rezbareći pod voštanicom slova u drvetu, u kolofonu četvorojevanđelja te 1537. zapisa da je ono nastalo „u manastiru koji se zove Rujanski, pod pokriljem planine koja se zove Ponikve, na reci koja se zove Beaska, na selu koje se zove Vrutci, pri hramu svetoga i slavnoga velikomučenika i pobedonosca Hristova Georgija…”
Ali ubrzo pošto je on s bratijom knjigu u više primeraka odštampao, Turci otkriše ovu štampariju i uništiše je, a potom i ceo manastir do temelja. Danas se jedina dva originalna primerka „Rujanskog četvorojevanđelja” čuvaju u Pragu (u Šafarikovoj zbirci) i u Sankt Peterburgu. Bilo je jedno i kod nas, u Narodnoj biblioteci u Beogradu, ali je u bombardovanju 1941. godine izgorelo. Sada u manastiru Rujno, obnovljenom pored jezera Vrutci na Đetinji, poseduju samo fototipsko izdanje „Rujanskog četvorojevanđelja” (izdanje „Prosvete” iz 1987. godine). A želeli bi da ovde, u postojbini našeg štamparstva, čuvaju i original.
Štamparstvo je u užičkom kraju i u savremeno doba bilo važna privredna delatnost. Nekoliko većih preduzeća decenijama se bavilo ovim poslom, hiljade porodica izdržavalo. Nesrećna privatizacija urušila je nekoliko ovdašnjih štamparija, ne uz bes i mač kao što su Turci u manastiru Rujno učinili, već postepeno, a sa istim rezultatom – prestale su da rade.
Sada tragove njihovog postojanja srećemo u fondovima Istorijskog arhiva u Užicu, gde se čuva dokumentacija oko 70 ovdašnjih preduzeća dopalih stečaja. Direktor ovog arhiva Željko Marković, koji je o tu privrednu propast već predstavio u izložbi „Ad akta”, u najnovijem izdanju „Istorijske baštine” opisuje četiri velike štamparije iz regiona, propalih u privatizaciji, užičkih „Dimitrije Tucović” i „Rujno”, prijepoljsku „Mileševo” i „Grafičar” iz Ivanjice. Ne samo da su ta preduzeća propala nego je i arhivska građa iz njih najvećim delom uništena, navodi Marković.
Nadaleko znana štamparija „Dimitrije Tucović” nastavljala je dugu tradiciju štamparstva u gradu na Đetinji. S kraja 20. veka u njoj je radilo oko 1.000 radnika, imala je predstavništvo u Beogradu, objekte u Užicu i najsavremeniju proizvodnu halu u Sevojnu. Danas je samo lepo sećanje ostalo na štampariju „Dimitrije Tucović”, čiji će nekadašnji užički proizvodni objekat uskoro početi da se koristi kao – sala za svadbe.
Iz novinske kuće „Vesti”, u kojoj je nastala, štamparija „Rujno” se izdvojila 1998. godine.
– Posedovala je najbolje štamparske mašine na Balkanu, jedina je, uz prištinsku „Rilindiju” i slovenačku „Mladinsku knjigu”, imala svoju knjigoveznicu. Radila je na našem, ruskom i poljskom tržištu. Preduzeće je brisano iz registra APR 2013. godine – piše Marković.
Štamparija „Mileševo”, nazvana po jednoj od prvih štamparija koja je radila u istoimenom manastiru sredinom 16. veka, bila je u SFRJ jedna od najjačih firmi u svojoj delatnosti u regionu, sa preko 200 radnika. Stečaj u njoj otvoren je 2009. godine. Ivanjički „Grafičar” štampao je obrasce, etikete i drugo, posebno se angažujući na izdavanju nagrađenih dela iz fonda „Dragojlo Dudić”. Brisan je iz registra 2009.
Danas u Užicu radi nekoliko manjih štamparija, ali sve zajedno s tek stotinak uposlenih radnika i stalnom borbom za opstanak na tržištu. Tradicija štamparstva, započeta u 16. veku, o čemu svedoči spomenik prvom štamparu Teodosiju u manastiru Rujno, ovde polako posustaje.
Politika / Branko Pejović