Spoj Srbije i Kine u vrtiću “Jihai Mama Vong“
Dečja živost i graja osvojili su prostore novootvorenog vrtića “Jihai Mama Vong“ u naselju Pora u Užicu, pred čijim ulaznim vratima su dve table: jedna sa natpisom na srpskom uz sliku sunca među brdima, druga sa kineskim slovima ispisanim pored slike medvedića pande.
Nedavno je proradio ovaj vrtić srpsko-kineskog prijateljstva, kako ga nezvanično zovu, decu primio s prvim danima septembra. Potom je i svečano otvoren, s tim što se dolazak predstavnika Kine ovde očekuje za Dan grada 9. oktobar. Domaćini se već pripremaju da programom dočekaju goste, možda bude i kakva dečja recitatacija na kineskom…
A gosti iz najmnogoljudnije zemlje pažnju itekako zaslužuju. Da nije bilo donacije iz Kine (340.000 evra) još bi, nema sumnje, ovde stajale zidine odavno započetog a nezavršenog zdanja dečjeg vrtića. Najveće zasluge za ovu kinesku pomoć nosi Linda Vong, predsednica korporacije “Jihai grup“ iz koje je i stigla donacija. Linda se, došavši 2015. s grupom kineskih privrednika u Užice, zainteresovala da pomogne užičkoj deci, obezbedila potrebni novac da se započeto završi, pa više puta dolazila u grad na Đetinji da prati radove na ovom objektu. Užičani su, po završetku poslova, odlučili da se kao čin zahvalnosti donatorki Lindi, koju deca u Kini zbog dobročinstava zovu Mama Vong, vrtić na Pori nazove “Jihai Mama Vong“. Takvu odluku je i gradska skupština ozvaničila.
O tom osobenom spoju Srbije i Kine na ovom zajedničkom poslu, ukupno vrednom oko milion evra, svedoči viđeno na ulazu u novi vrtić. Na zidu u predvorju uramljena je fotokopija čeka u iznosu od 2 miliona i 473 hiljade juana (oko 340 hiljada evra) koliko je iznosila donacija “Jihai grup“ korporacije. Tu su i vidne poruke na srpskom i kineskom: “Prijatelja možeš imati jedino ako si prijatelj“, “Dečji život je poput komada papira na koji svako ostavlja belešku“. A u prostoru vrtića sve je lepo i moderno. Prostrane i osvetljene sobe, savremeno opremljene prostorije, video nadzor. Dok nas glavna vaspitačica vrtića Nada Ponjavić provodi kroz objekat primećujemo mnoštvo živopisnih igračaka i slikovnica, neobične ormariće, modernu tehniku, kvalitetnu opremu u kuhinji, savremenu vešernicu, sve mirisno i čisto. Napolju je lepo dvorište sa spravama i mekom podlogom da se deca prilikom pada ne povrede.
– Za sada imamo 70 mališana u četiri grupe, uglavnom iz naselja Pora. Mada i roditelji iz centra grada počinju ovde da dovode decu, jer su ostali vrtići u gradu prebukirani, a ovde ima mesta za ukupno 130 dece. Tek smo počeli s radom i traje period prilagođavanja, s tim što smo za sada vrlo zadovoljni saradnjom s roditeljima – ističe Nada Ponjavić, iskusna i proverena u ovom poslu, uz koju je ovde mlad kolektiv: novi vrtić dobio je mlade vaspitačice i medicinske sestre. Jedna od njih, Zorica Tripković kojoj je ovo prvo zaposlenje, rekla nam je da je prezadovoljna decom i njihovim roditeljima, kolegama, uslovima rada.
S obzirom da je ranije bilo najavljeno da će mališani u ovom vrtiću učiti kineski jezik, pitamo glavnu vaspitačicu Nadu da li su s tim krenuli: – Još to nismo počeli. Najpre ćemo anketirati roditelje dece šta misle o učenju kineskog i videti koliko je zainteresovanih da im deca stiču ta znanja. Bude li interesovanja onda ćemo organizovati da starije grupe dece stiču osnove kineskog – odgovara Nada. Već je bilo najava da će za učenje kineskog u ovom vrtiću pomoć oko profesora, udžbenika i ostalog dobiti iz Kine, a i Linda Vong je prilikom dolaska početkom godine donela, uz igračke za decu, i knjige i slikovnice na kineskom jeziku. Pri tome, ona je istakla zadovoljstvo izgledom vrtića, rekavši da će on promovisati kulturološku i svaku drugu razmenu srpskog i kineskog naroda.
U Užicu, inače, žive pojedine kineske porodice (uglavnom se bave trgovinom), ali malih Kineza još nema u vrtiću “Jihai Mama Vong“. Sada pažnju među mališanima u ovoj ustanovi privlače brat i sestra tamnije puti, deca jednog fudbalera afričkog porekla nastanjenog u Užicu.
Politika / Branko Pejović