Užički studenti oživeli sećanje na “oca srbistike“
Užice – “Ljubini dani“ naziv je kulturne manifestacije održane u minula dva dana na Učiteljskom fakultetu u Užicu, u organizaciji Unije studenata Užica, grada, Udruženja Užičana u Beogradu, Društva istoričara Užica. S ciljem da se ne zaboravi veliko delo Ljubomira Stojanovića(1860. – 1930.), jednog od naših najvećih filologa, “oca srbistike“, predsednika srpske vlade, znamenitog Užičanina.
Na otvaranju “Ljubinih dana“, pred punim amfiteatrom Učiteljskog fakulteta, rečeno je da je Stojanović bio istinski čuvar našeg narodnog blaga. Objavio je, uz ostalo, kritički priređena Vukova dela, ukupno 17 tomova. Pisao udžbenike gramatike za srednje škole, studije o starim štamparijama i poveljama, srpskim crkvama od 15. do 16. veka, a kapitalnim delom smatra mu se biografija „Život i rad Vuka Stefanovića Karadžića”. Po nalogu kralja Aleksandra Obrenovića 1896. odneo je original „Miroslavljevog jevanđelja” u Beč da se tamo izradi fototipsko izdanje, što je i urađeno, pa je sledeće godine LJubomir kralju u Beogradu predao original „Miroslavljevog jevanđelja” i sve primerke fototipskog izdanja. Bio je profesor na Velikoj školi u Beogradu, sekretar Srpske kraljevske akademije nauka. Bavio se i politikom, bio ministar prosvete i crkvenih dela, a u dva navrata (1905–1906) i predsednik Vlade Kraljevine Srbije. Kasnije je osnovao Republikansku stranku. Preminuo je u Pragu 1930. godine, gde je i sahranjen.
Manifestaciju “Ljubini dani“ otvorio je predsednik Skupštine grada Užica Branislav Mitrović, a dekan Učiteljskog fakulteta Snežana Marinković s ponosom je istakla da su inicijatori i organizatori ovog skupa studenti. Prikazan je i dokumentarno-edukativni film o Ljubi Stojanoviću autorke Snežane Nedeljković, profesorke istorije, a manifestaciju su obeležili i studentska debata, izložba fotografija i dokumenata, kazivanja rodoljubive poezije i drugi sadržaji.
Tako se Užice na inicijativu mladih vratilo sećanju na delo svog velikana, po kome se, međutim, grad neslavno pročuo s proleća 2016. godine. Tada je ovde, uz odobrenje gradske uprave, srušena trošna rodna kuća Ljube Stojanovića koju je on poklonio gradu, a na kojoj je dugo stajala spomen-ploča o njegovom značajnom delu. Sada se na tom placu nalazi velika novosagrađena stambeno-poslovna zgrada.
Politika / Branko Pejović