Lepinje i ćevapi u Mahovoj pekari 120 godina

Prijepolje – Kad nešto na našim nemirnim prostorima traje 120 godina i svemu odoli, pa je i sada na dobrom glasu, pažnju zavređuje. Takva je poznata Mahova pekara u Prijepolju, kod Sahat kule. U njoj se mirisi vrućeg peciva i tek isprženih ćevapa slažu u jedan poseban, neodoljiv za generacije sladokusaca. I danas nastaje u staroj peći, po tradiciji dužoj od veka.

Mahova pekara u Prijepolju, foto S.Jovičić

Narod Polimlja nekad je rado svraćao u ovu neveliku pekaru-ćevabdžinicu kod majstora Maha Mujagića. Pekao je on hleb i lepinje u zidanoj “turskoj“ peći na drva, pravio dobre ćevape u lepinji (obično se služi pet ili deset, “petica“ i “desetka“), uvek je bilo mušterija. Prolazila su vremena, a vrednom Mahu posao nikad nije stao. Pola veka je tako radio i porodicu izdržavao, sve do smrti s kraja osamdesetih.

Pre dvadesetak godina Prijepoljac Salko Bajramović, čiji je otac Huso, takođe pekar, nekad dolazio na ispomoć kod Maha Mujagića dovodeći Salka da gleda kako nastaju hleb, lepinje i ćevapi, reši da nastavi tradiciju pekarstva i Mahove pekare.

– Nisam u mladosti ni sanjao da ću se baviti očevim zanatom. Bio sam i na studijama u Beogradu, ali je zov zavičaja ipak bio jači, vratio sam se u Prijepolje. Uzeo u zakup Mahovu pekaru, rešio da vratim autentičan izgled i recepturu. Obnovio sam rad na zidanoj “turskoj“ peći, počeo da pravim lepinje, hleb i ćevape na način kako se to ovde od davnina radilo – kazuje za naš list Salko Bajramović.

Salko Bajramović s radnicom kraj stare zidane peći u Mahovoj pekari, foto S.Jovičić

Nikad nije krio recept za ove ćevape: najbitnije za njih je dobro juneće meso, koje poveže s brašnom, bez veštačkih dodataka.

– Dolazili su mi neki roštilj majstori pa nudili da od 100 kilograma mesa dobijem 160 kilograma smeše za ćevape. A moja receptura od 100 kg mesa daje 110 kg smeše. Zahvalim se takvim, svi znaju da su u Mahovoj pekari ćevapi zaista od mesa. Teško je danas naći dobre ćevabdžije i pekare, pogotovo za teže uslove rada u ovoj pekari gde je stara zidana peć – veli Salko koji ćevape u lepinjama služi uz kajmak i luk, po želji.

Ovde nema kečapa, majoneza i drugih novotarija. A najponosniji je, kaže, kad mu svrate Sarajlije i pohvale mu ćevape rečima da su bolji nego na Baščaršiji.

Pecivo peče ložeći hrastova drva, kao nekad, jer od njih ostaje ćumur koji upotrebljava za roštilj. Pravi i komplet lepinje (punjene kajmakom, jajetom i “močom“ od pečene jagnjetine), neke kafane njima snabdeva. Mahova pekara je poznata i po takozvanim pitaljkama, lepinjama koje se peku u vreme ramazanskog posta: dobrostojeći Prijepoljci doniraju pravljenje određenog broj pitaljki koje se u ovoj pekari tada besplatno dele sugrađanima.

Lepinja u staroj peći u Mahovoj pekari, foto: S. Jovičić

Salko ovde radi s nekoliko zaposlenih, a u posao su uključeni i Salkova supruga Mirela i sin Amer. Bio je nekad Amer perspektivan fudbaler, ali se opredelio da ipak nastavi porodični pekarski zanat.

I radiće, tako, Mahova pekara još ko zna koliko, jer mnogi bi da probaju “peticu“(košta 125 dinara) ili “desetku“(250 dinara) u njoj napravljene. Svraćaju i mnogi putnici u tranzitu, katkad skrenu s magistrale u centar Prijepolja samo da osete ove poznate ukuse i mirise. Pričaju ovde o nekim stalnim gostima Beograđanima koji vozeći na dugom putu od svog grada do mora ne žele da ručaju pre Prijepolja, da bi obavezno svratili u Mahovu pekaru na ćevape u lepinji.

Politika / Branko Pejović

2 komentara o “Lepinje i ćevapi u Mahovoj pekari 120 godina

  • 7. juna 2018. at 16:24
    Permalink

    Kad god me put navede obavezno se svraća na cevape

    Reply

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *