Hrabri krojač Mihailo iz sveta tišine
Užičanin, od rođenja bez čula sluha i mogućnosti govora, sam šio i po 100 pantalona mesečno, u rukometu za gluve i nagluve osvajao olimpijska zlata, igrao folklor..
Užice – Ona dečja priča o hrabrom krojaču, oda snalažljivosti i upornosti, bliska je na osoben način s nesvakidašnjom životnom hrabrošću i sposobnošću užičkog krojača Mihaila Milivojevića (65). Koga život nije mazio, od rođenja je bez sluha i govora, a uvek se borio i uspeo da dostigne vrhove u onome što radi. Pa je takav borac Mihailo, uporan uprkos invaliditetu i uvek nasmejan, zadobio opšte poštovanje.
Pola veka on je vrhunski majstor krojač, poznat u ovom gradu. Kažu znalci da niko bolje pantalone ne može da sašije od Mihaila, čak i kad se ne dođe u njegovu radnju na probu: dovoljno mu je samo doneti neke nošene i on će potpuno iste takve da skroji. Šio je nekad i po 100 pantalona mesečno, izdržavao porodicu od ovog posla. Šije i drugu odeću, umešno i prepravlja. Stekao je penziju sa 43 godine krojačkog staža, ali i sada dane provodi u radnji. Mušterije redovno svraćaju, a komunikacija s Mihailom nije prepreka: čita im on reči sa usana, rukama objašnjava, a začas i napiše ako drukčije ne ide. Navikli su na njega – pouzdan je, precizan, jeftin.
Neumorno radeći u šnajderaju sa ocem Prokom (koji je takođe bio gluvonem, a vrstan krojač koji je šio odela, kapute i drugo), uspeo je s kraja sedamdesetih godina prošlog veka da podigne novu trospratnu kuću. Ima Mihailo lepu porodicu: suprugu, dve kćeri koje su sada udate, troje unuka kojima je deda omiljeni lik. Vozački je položio još 1976. godine, promenio nekoliko automobila, vozio ih širom Jugoslavije i po više država Evrope bez ijednog problema.
Još od školskih dana Mihailo se bavi sportom, igrao je rukomet za reprezentaciju gluvih i nagluvih, pa osvojio dva zlata na njihovoj olimpijadi: jedno 1981. u Nemačkoj, drugo 1985. u Americi. Gotovo 40 godine je trenirao taj sport. Preko dana bi šio, onda odlazio na trening, pa s treninga opet za šivaću mašinu, do kasno uveče. Rado je igrao i folklor u ansamblu Udruženja gluvih i nagluvih Zlatiborskog okruga, celu deceniju time se bavio. I sada, uprkos godinama, laka je koraka.
Mihailov otac Proko bio je bez sluha i govora, kao i oba njegova sina Slobodan i Mihailo. Taj problem nema nijedno od njihove dece i unuka, svi su čujući, kako se to kaže.
– Bez obzira na to što je naš tata drukčiji, sestra i ja ga nikad nismo doživljavale kao osobu sa invaliditetom. Jer on je toliko kreativan, sposoban, pozitivan da smo se svuda njime ponosile. Proputovao je pola sveta, cenjen je majstor, njegov život je bogat i sadržajan – kaže nam Mihailova mlađa ćerka Nataša, koja radi kao sekretar Udruženja gluvih i nagluvih Zlatiborskog okruga.
U krojačkoj radnji su predratna šivaća „pfaf” mašina na nožni pogon na kojoj je stari majstor Proko šio, te dve „pfaf” električne iz sedamdesetih na kojima šije Mihailo. Dok pričamo sa porodicom, pantalone na popravku donosi direktor jedne užičke škole, „da ih majstor malo utegne”, pa hvali Mihaila koji mu začas popravlja šta treba. O Milivojevićima lepo govori i njihov komšija Dragoslav Rile Bogdanović, užički istoričar koji ovde pola veka, nekad kod Proka a potom kod Mihaila, donosi odeću na šivenje. – To su vrhunski majstori, čestiti i časni ljudi, nikad nisu bili skupi. Nema više ovakvih zanatlija u Užicu – kaže setno 87-godišnji Rile.
Mnogim poznanicima Mihailo je šio ne naplaćujući. A da li je tačno, pitamo Mihailovu ćerku i suprugu, da je bilo i onih mušterija kojima sve što naruče on uradi, a takvi preuzmu urađeno, odu i ne plate. Tačno je, odgovaraju, pa Mihailu tumače naše pitanje. On se samo nasmeje, odmahne rukom na takve što nisu plaćali i pokazujući na svoj obraz objasni šta je najvažnije…
Politika / Branko Pejović