Novi drveni krovovi na kućama „Starog sela”
Sirogojno – Majstori za drvene krovove koriste ove lepe prolećne dane za obnovu krovnih pokrivki na objektima Muzeja „Staro selo” u Sirogojnu.
Produžuju vek ovim prastarim zdanjima čije krovove je zub vremena najpre nagrizao. Ulepšavaju sliku glavnog muzejskog domaćinstva, simbola našeg narodnog graditeljstva, koje tokom godine posete desetine hiljada ljudi iz Srbije i inostranstva, pa i Japanci, Kinezi, Rusi, Nemci, Englezi…
Poduhvat u „Starom selu”, ustanovi kulture od izuzetnog značaja, finansira Ministarstvo kulture Srbije. Direktorka ovog muzeja Svetlana Ćaldović Šijaković o poslovima za naš list kaže:
– Projekat sanacionih radova na krovovima sedam objekata u okviru stalne muzejske postavke bio je neophodan, reč je o zdanjima s kraja 19. i početka 20. veka. Počelo se u prošloj godini, radovi su pri kraju. Obnovljeni su krovovi na dva ambara u muzejskom domaćinstvu i dve čobanske kolibe, upravo se ceo krov na vajatu menja i stavlja nova šindra, tu su i poslovi na krovovima glavne kuće i objekta obrazovne radionice. Sve se obavlja pod nadzorom Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Očekujemo da na leto posao bude završen. Tada će drvena zdanja u domaćinstvu biti dugovečnija, a sve ostaje autentično.
Popravkom krovova, objašnjavaju kustosi muzeja, vek se produžuje ne samo kućama i vajatima pokrivenim drvenom šindrom, već i eksponatima, starom pokućstvu, brvnima zdanja u stalnoj postavci. Sve to bilo je ugroženo prokišnjavanjem dotrajalih krovnih pokrivki.
U stalnoj muzejskoj postavci „Starog sela” ima oko 50 manjih i većih objekata, s drvenim, kamenim, pa i slamenim krovovima. Tu su dve zlatiborske okućnice, dvorišta sa stambenim i privrednim zgradama kakva su u drugoj polovini 19. i početkom 20. veka imale zadružne seoske porodice. U okućnicama su, kao glavne, po jedna zlatiborska dvodelna kuća sa visokim četvoroslivnim krovom. Uz kuće i vajati, u kojima su spavali i čuvali lične stvari mlađi bračni parovi zadružne porodice. Domaćinstva još imaju mlekaru, ambar, koš (salaš), kačaru sa kazanom za pečenje rakije, hlebnu peć, mašinu za sušenje šljiva…
Pisali smo ranije da su sve građevine postavljene ovde osamdesetih godina, uz veliki entuzijazam Dobrile Smiljanić i Bose Rosić, tada vodećih u razvoju Sirogojna, pletilja i ovog muzeja. Bosa se sada priseća da je išla po udaljenim selima zlatiborskog, novovaroškog, ariljskog i pribojskog kraja i birala za muzej najlepše drvene objekte, očuvane i reprezentativne. Vodila brigu i o otkupu tih kuća, o njihovom postavljanju u „Staro selo”, uređenju. Pominje, recimo, da u vajatu na kome se upravo menja krov nema nijednog eksera niti čega od metala, te da mu je stari krov bio ukucan drvenim klinovima.
Politika / Branko Pejović