Danas je „mladi“ Sveti Nikola
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici obeležavaju danas praznik posvećen prenosu moštiju Svetog oca Nikolaja – Mirlikijskog čudotvorca.
Ovaj praznik crkva slavi u spomen na prenos moštiju ovog sveca iz grada Mira u Likeji. Mošti su mu na današnji dan 1087. godine prenete u italijanski grad Bari, koji je tada bio pravoslavni grad.
Prema narodnom verovanju, današnji dan je vrlo važan prolećni praznik, koji u narodnom privrednom kalendaru važi kao medjaš do koga su trajali zaklopci ili ukočeni dani, kada se mnogi zemljoradnički poslovi nisu smeli raditi, jer po verovanju, tada zemlja miruje.
Gotovo nijedan svetitelj nije toliko slavljen kako na Istoku tako i na Zapadu, kao Sveti Nikola. Kod Srba je on najčešći porodični zaštitnik a ovo je bila krsna slava i Obrenovića.
Godine 1087. posmrtni ostaci Svetog Nikole preneti su u tada pravoslavni Bari, koji se nalazi u južnoj Italiji, u crkvu Svetog Jovana Preteče.
I danas mošti svetog Nikole počivaju u Bariju, sada u istoimenoj crkvi Svetog Nikole, koju su u njegovu slavu podigli građani, verujući i poštujući ovog čudotvorca i iscelitelja.
Prema predanju, smatra da je sveti Nikola povratio vid Stefanu Dečanskom, pa je ovaj srpski kralj hram u kome su pohranjene mošti Svetog Nikole okitio srebrom i slao bogate priloge za njegovo opremanje.
Sveti Nikola je pomagao siromašnima, tešio narod i spasavao ga od gladi. Smatra se zaštitnikom moreplovaca i svih putnika. I danas se veruje da Sveti Nikola pomaže na moru i svi pomorci hrišćanske vere ga slave kao svog zaštitnika.
Tokom vekova, Sveti Nikola je postao jedan od najomiljenijih svetaca.
Slava Sveti Nikola je po broju onih koji je slave, bez premca među Srbima. Kako se veruje u našem narodu, polovina Srba slavi Svetog Nikolu, dok druga polovina ide u goste. Svetom Nikoli posvećeno je više od 600 crkava pod jurisdikcijom Srpske pravoslavne crkve.
Danas, prema tradiciji, nikako ne valja prati veš, čistiti kuću i raditi bilo kakve kućne poslove.