Pola sveta prešli da dođu na „Licidersko srce”
Večeras u Užicu počinje i do kraja sedmice traje deseti Međunarodni festival dečjeg folklora „Licidersko srce”. Sav u igri, pesmi, druženju mladih folkloraca sa četiri kontinenta, u šarenilu njihovih nošnji, bogatstvu melodija i spoju kultura, sladak kao licider. Kreće deseto izdanje jedne od najlepših naših manifestacija, s mnoštvom programa na ulicama i trgovima Užica, Zlatibora i Višegrada.
Za prvu deceniju „Liciderskog srca”, koga sa velikim entuzijazmom sve ove godine organizuje užičko Udruženje građana „Era”, stiže i rekordan broj učesnika. Na ovom festivalu igraće i družiće se 25 mladih ansambala sa više od 1.300 igrača i muzičara iz 13 država: Rusije, Kine, Turske, prvi put iz Kolumbije, Egipta i Letonije, zatim iz Makedonije, Slovačke, Poljske, Slovenije, Bugarske, Republike Srpske i Srbije.
– Ukupan broj mladih koje smo za ovih deset festivalskih godina uspeli da okupimo i povežemo je oko 8.800 – izjavila je Gordana Paunović, predsednica organizacionog odbora festivala.
Smotra počinje večeras defileom svih učesnika glavnom ulicom Užica i igračkim predstavljanjima ansambala na pozornici gradskog trga. Otvaranju festivala svoj doprinos daju i tri trubačka orkestra iz užičkog kraja. Tokom svih dana „Liciderskog srca”, od jutra do večeri, organizuju se zanimljive aktivnosti za učesnike i publiku. Kako kaže Ivana Cvetković, članica organizacionog odbora festivala, programi i koncerti će, uz Užice, biti na Zlatiboru 16. i 17. avgusta, te u Višegradu 17. avgusta.
– Organizujemo i folklorne igraonice za učesnike, gde jedni druge uče svoje narodne igre i pesme, s tim što se mi potrudimo da ih sve naučimo da igraju ersko kolo. Priredićemo izložbu narodnih nošnji zemalja učesnica, kao i izložbu „Decenija Liciderskog srca”. Organizujemo humanitarnu akciju „Licidersko srce deci”, u kojoj će se sva sredstva prikupljena prodajom festivalskih suvenira donirati Centru za majku i dete u Užicu. Dodatni sadržaj je i edukativna radionica „Deca čuvari tradicije” gde rukovodioci ansambala razmenjuju iskustva o negovanju folklora, a specijalna gošća je Lilijana Gomez sa univerziteta u Bogoti koja će govoriti kako tradicionalni kostim utiče na dizajniranje odeće danas. Organizovaćemo i grnčarsku radionicu za učesnike u etno-selu Zlakusa, veliku zumba žurku na gradskom trgu i niz drugih sadržaja – najavljuje Ivana.
Politika / Branko Pejović