Nakon 170 godina postojanja ČAČANSKA BIBLIOTEKA dobila svoj prostor
Čačak – U Čačku je danas otvorena najmodernija i najveća javna biblioteka u Srbiji sa svim potrebnim prostornim uslovima koji će omogućiti dalji razvoj ustanove i pružanje novih savremenih usluga.
Zahvaljujući ovakvom novom objektu Biblioteke Grad Čačak će biti postavljen na čelo svih gradova Srbije, kao mesto sa najmodernijom javnom bibliotekom u zemlji koja ispunjava sve nacionalne standarde.
Nova zgrada Biblioteke raspolaže svim postojećim odeljenjima i uslugama, ali tu je i mnogo toga novog: velika i mala sala za programe, galerijski prostor, velika čitaonica, odeljenje za mlade, dvorište za programe na otvorenom, kafe-knjižaru, elektronsku čitaonicu, sobu legata, besplatan internet u celoj zgradi.
Prema rečima Ministra kulture i informisanja Vladana Vukosavljevića ovo je nakon 1990. godine prva potpuno nova zgrada gradske matične biblioteke u Srbiji.
„Danas je u Srbiji oblačan dan, ali svetlost koja nas sve ovde obasjava ovim povodom čini da ovaj grad bude svetao i vedar jer se konačno skućila biblioteka koja časno nosi ime velikog beskućnika u svetu pesnika Vladislava Petkovića Disa. Prema meri svojih potreba, prema meri svoga ugleda, prema meri svoga grada koji je napokon smogao snage da ovaj decenijama očekivani domaćinski poduhvat oposli, poglavito svojim sredstvima, zapravo sasvim svojim sredstvima. Ministarstvo koje predstavljam potrudilo se da biblioteci podari ono što je potrebno, odnosno da prinovi opremu čačanskoj biblioteci pod novim krovom. Zasluge za ovaj svečani trenutak pripadaju onima koji su o biblioteci ranije brinuli i koji to čine i sada. Biblioteka u Čačku je dugo bila podstanar, ali je delovala kao da radi u najboljim uslovima. Širom srbije poznat je čačanski prodorni duh I domaćinsko čulo za svoj grad, za svoj kraj I svoju zemlju, duh aktivni I duh nadmetanja. Duboka istorija baštini se ovde i prebogata istorija i ako su na čemu druge biblioteke mogle pozavideti čačanskoj, kao višedecenijskom podstanaru, onda je to svakako zavičajni fond koji je prebogat, ne samo po broju autora, nego i raskošan po njihovom ukupnom doprinosu srpskoj književnosti”, rekao je Vukosavljević.
Ministar je podsetio da ova biblioteka decenijama, čitavo jedno proleće posvećuje pesniku čija je posmrtna slava višestruko nadmašila početna nerazumevanja i neprihvatanja.
“U „Disovom proleću“, koje Ministarstvo redovno finansijski podržava, ovaj pesnik decenijama prebiva u sećanju, među svojima, neprestano šireći krug vlastite duhovne porodice. Sada se stiču uslovi da čačanska biblioteka dodatno jača kao bibliotekačko informacioni i kulturni centar, što već jeste. Želim da pod ovim krovom ono dobro postane još bolje i da čačanski primer bude impuls za druge sredine u Srbiji koje još uvek nisu rešile pitanje smeštaja svoje osnovne ustanove culture, a to su biblioteke”, naglasio je Vukosavljević.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović uručio je simboličan ključ nove zgrade direktoru Gradske biblioteke Bogdanu Trifunoviću koji su izradila deca iz vrtića “Sunce”.
„Danas je važan dan za grad, za sve stanovnike Čačka i okoline, jer po prvi put Gradska biblioteka počinje da radi pod svojim krovom. U ime sugrađana zahvaljujem se svima, svim generacijama vrednih pregalaca koji su, evo, dosanjali i ovaj naš zajednički san. Čačak je dobio reprezentativnu ustanovu kulture, a osim što je ovo najveća javna biblioteka pod jednim krovom u Srbiji, ona za sve nas ima mnogo veće i dublje značenje. U gradu u kom su stasavala izvanredna spisateljska imena, poput Disa, Branka V. Radičevića, Brane Petrovića, te mnogih naših savremenika i plejade ljudi od pera kojih je mnogo, veoma je važno imati kuću koja će čuvati, izdavati i preporučivati neiscrpno knjižno blago”, rekao je Todorović.
Gradska biblioteka “Vladislav Petković Dis” matična je biblioteka za Moravički okrug. Najstarija je gradska ustanova kulture u Čačku, a prvo čačansko čitalište osnovano je davne 1848. godine. Izgradnja nove zgrade Biblioteke započela je 2017. godine, a izgradnju je finansirala lokalna samouprava Čačka iz gradskog budžeta sa 145 miliona dinara.
Radno vreme Biblioteke ostalo je nepromenjeno, od 7:30 do 19 časova.
Za sve zainteresovane sugrađane koji žele da vide prostorije Biblioteke, u subotu 30. marta od 9 do 13 časova, biće organizovano stručno vođenje kroz zgradu ”Dan otvorenih vrata”.
PressLider / Marina Trmčić
Foto: PressLider / D. Radišić Lejča