„Budimka” između bankrota i Kineza
Užice – Već pola godine traje stečaj u dugovima pritisnutoj požeškoj „Budimci”, gde je proizvodnja lane zaustavljena, a još se ne zna šta će s tim preduzećem biti. U užičkom Privrednom sudu doznajemo da postoji oko 850 prijava „Budimkinih” poverilaca, ali da je prilično osporenih potraživanja zbog zastarelosti, tako da će do kraja septembra biti jasnije koliki su ukupni dugovi fabrike, za koju se i sada interesuju potencijalni kupci iz zemlje i inostranstva. A u jednom od sudu podnetih planova reorganizacije „Budimke” upravo se Kinezi pominju kao strateški partner.
Podsećamo da je sredinom juna na sajtu Vlade Srbije objavljeno da se iz Kine interesuju za požešku fabriku, o čemu se govorilo na sastanku premijera Aleksandra Vučića i guvernera kineske Hebei provincije Čanga Đingveja. Razgovaralo i o zainteresovanosti jedne kineske kompanije iz pomenute provincije Hebei za kupovinu „Budimke”, njenu potpunu revitalizaciju i aktivaciju kooperantske mreže od preko 5.000 gazdinstava koja bi snabdevala „Budimku” voćem i povrćem, piše Politika.
Takvo tadašnje interesovanje pretočeno je, kako stvari stoje, u plan reorganizacije koji je sudu podneo bivši vlasnik „Budimke” novosadski „Pankomerc”. Ova firma je, kako nam kaže stečajni sudija u ovom predmetu Miljko Mićović iz užičkog Privrednog suda, najveći poverilac požeške fabrike. Potražuje od nje oko 450 miliona dinara (sledeći su po visini potraživanja Fond za razvoj Srbije i radnici „Budimke”), ali „Pankomercova” potraživanja još nisu ispitana, a mogu da budu sporna.
– U ponuđenom planu reorganizacije „Budimke” koji je podneo „Pankomerc” predviđa se ponovno pokretanje proizvodnje i u tome najavljuje učešće strateškog partnera iz Kine. Reč je o kompaniji „North Agricultural” iz provincije Hebei. Nameravaju da uglavnom zadrže dosadašnju proizvodnju u „Budimci”: voćnih sokova, sirupa, džemova, pasterizovanog povrća, zamrznutog programa, kao i da rade druge poslove – objašnjava sudija Mićović.
Pored „Pankomercovog” još jedan plan reorganizacije „Budimke” je sudu podnet u roku. Reč je o planu njenog radnika Milenka Nikolića, s tim što on ne ispunjava uslove po Zakonu o stečaju. Naime, nema dovoljan stepen potraživanja, o čemu će ga sud zvanično obavestiti.
– Do sada je ispitana validnost oko 70 odsto prijavljenih potraživanja. Osporen je priličan broj, uglavnom zbog zastarelosti. Preostalo je ispitati prijave najvećih poverilaca, što će biti učinjeno do 30. septembra. Potom će se znati koja potraživanja stečajni upravnik priznaje. Ali do utvrđivanja tačnog duga „Budimke” potrebno je više vremena, dok se ne završe sve sudske parnice oko osporenog. Uz ostalo, više od 300 radnika te fabrike očekuje da naplati svoj dugogodišnji rad, a tu ima zahteva i od pre 20 godina – sumira sudija Mićović.
Po njegovim rečima, i sada se javljaju zainteresovani kupci za „Budimku” iz zemlje i sveta. – Prođe li plan „Pankomerca”, ta firma će upravljati proizvodnjom „Budimke”, a dugove će izmirivati u rokovima iz plana. Ukoliko ne prođe plan reorganizacije, ako ga ne podrži većina poverilaca, „Budimka” ide u bankrot koji u njenom slučaju znači prodaju. Tada će svi zainteresovani kupci imati jednaka prava, niko neće biti favorizovan – napominje stečajni sudija.
Postupak, dakle, traje, a jasno je da ga treba ubrzati jer se vredna imovina „Budimke” odavno ne koristi i polako propada. Od kapitala ovde su prilično očuvani proizvodni pogoni, tovilište, klanica, hladnjača na oko 3.000 kvadrata, s tim što se jedino voćni zasadi koriste jer su izdati pod zakup. Bez obzira na sve, upućeni kažu da je „Budimka” i pored svega jedna od najinteresantnijih firmi za prodaju, te da bi bez mnogo ulaganja mogla brzo da bude spremna za proizvodnju.
Branko Pejović, Politika