Roštiljijada jača od Guče za sto prasića
Leskovac – Naš znanac sa prethodnih roštiljijada Zoran Sarić iz Ljiga, za račun jedne kafane iz Čačka, redovnog učesnika ove manifestacije, vrti na ražnjevima desetak prasića i jaganjaca. Izazovno cvrči pečenje, kaplje mast u usijani ćumur, ali, bogami, lije i sa Zoranovog čela.
– Specijalizovao sam se za pečenje prasića i jaganjaca, sam rad mi ne predstavlja problem, ali ubi me temperatura. Učestvujem na svim vašarima i sajmovima, bio sam u Obrenovcu, Smederevu, Palanci, Loznici, Guči… Najviše ispečem u Leskovcu, ukupno 250 prasića i jagnjića, zatim, na „Kupusijadi“ u Mrčajevcima, Guča je treća sa 150 brava – otkriva za „Politiku“ ovaj stručnjak za praseće i jagnjeće pečenje.
Najpoznatija gurmanska manifestacija u Srbiji, „Leskovačka roštiljijada“, koja je preksinoć počela uz ples mažoretkinja, impresivan vatromet, trubače i koncert Nede Ukraden, trajaće do 4. septembra. Za najmasovniju manifestaciju u Republici, koja se održava 27. put, i ove godine vlada veliko interesovanje.
Već prvog dana je pokazano da su spremni i ugostitelji i posetioci koji stižu iz svih krajeva Srbije i iz zemalja regiona – Bugarske, Makedonije, Slovenije, a najavljena je jedna grupa iz daleke Australije. Svi smeštajni kapaciteti su rasprodati. Organizator, Turistička organizacija Leskovca, računa da dnevno glavnom ulicom prodefiluje oko sto hiljada ljudi, a to znači da će za sedam dana popularni festival roštilja ugostiti oko 700.000 posetilaca.
„Roštiljijada“ je da se jede, pije i veseli. I da se slavi i čuva tradicija pripremanja specijaliteta od mesa. Čula posetilaca izaziva miris i ukus svakojakih mesnih đakonija, od čuvene leskovačke pljeskavice i ćevapa, do uštipaka, bele vešalice i leskovačke mućkalice.
Tu su i svadbarski kupus iz velikih ćupova, domaći čvarci, ljutenice, kobasice, razne salate, čak i riblji specijaliteti. Najskuplje je jagnjeće pečenje – 1.600 dinara kilogram, zatim prasetina za koju treba izdvojiti 1.200 dinara. Najjevtinije će proći ljubitelji pljeskavice koji ovaj specijalitet dobijaju za 200 dinara, a cena ostalih specijaliteta je 250 do 300 dinara.
Do kraja manifestacije gurmani će, kao i prethodnih godina, smazati oko pedeset tona mesa. Samo gore pomenuti Zoran Sarić ispeče oko dve i po tone mesa.
– Traži se kompletan roštilj, od uštipaka i kobasica do bele vešalice i leskovačke ljute. Bili su nam Makedonci i Bugari koji su prezadovoljni kvalitetom. U Leskovcu imamo dva lokala, trenutno dve radnje držimo u Bačkom Petrovcu i u akva-parku u tom gradu, a ovo na „roštiljijadi“ je honorarni rad – kaže Novica Nikolić iz restorana „Ognjište“, koji roštilj priprema bezmalo pet decenija. Njegov mlađi kolega Miloš Đorđević kaže da je letos radio na moru i da je iz Sutomora došao pravo na „roštiljijadu“. Najviše mu naručuju leskovačku ljutu i gurmansku pljeskavicu.
Zoki i Jole, kako nam se predstaviše, stigli su i Pariza. Očevi su im rođeni u Leskovcu, a oni su svet ugledali u francuskoj prestonici i dolaze na svaku „roštiljijadu“. Vole ovu manifestaciju, ipak, nisu saglasni u svemu. Zoki neće da se slika za novine, Jole hoće. Zoki hoće da pojede pljeskavicu sa nekog od štandova „roštiljijade“, a Joletu je draži ovaj specijalitet „kod Baneta“.
Narednih dana biće održana takmičenja u pripremanju specijaliteta od mesa, takmičiće se i učenici ugostiteljskih škola. Najviše pažnje privlači tradicionalno pravljenje velike pljeskavice, koju će majstori roštilja ovoga puta pokušati da naprave od šezdesetak kilograma mesa. Biće održano takmičenje i u pravljenju pljeskavice „iz ruku“ od oko tri kilograma, kao i brojna druga takmičenja, predavanja, izložbe i bogat kulturno-zabavni program.
„Roštiljijadu“ su nekada otvarali republički funkcioneri, a ovoga puta tog posla se latio gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović koji je poželeo dobrodošlicu svim posetiocima iz zemlje i sveta. Cvetanović je rekao da je Leskovac poznat po ovoj manifestaciji i da ona predstavlja promociju ne samo ovog grada, već cele Srbije.
Milan Momčilović, Politika