Borac živi 90 leta, živeće još dugo, dugo…
Borac-Čačak, Čačak-Borac, kažu jedno te isto! Moglo se u to danas uveriti nekoliko stotina žitelja našeg grada, brojni gosti iz okolnih gradova, zvaničnici Fudbalskog saveza Srbije, koji su prisustvom uveličali veliki jubilej 90 godina postojanja velike sportske institucije sa obala Zapadne Morave.
Devedeset godina obeleženo je sjajnim uspesima, događajima za nezaborav i pamćenje, usponima i padovima, tigom i radošću. Ništa neobično za kolektiv koji se ipak može svrstati u jedinstvene na prostorima Srbije, eks Jugoslavije. Šta više i mnogo dalje, do Evrope pa Dalekog Istoka, tačnije Kine gde su fudbaleri Borca dostojno predstavljali svoj grad davnih 80- godina prošlog veka.
Nizom manifestacije, koliko je uopšte moglo sve „stati“ u jednom danu proslavljen je jubilej uz puno emocija, ali i trenutaka na koje svi moraju biti ponosni.
Programom proslave jubileja, najpre su predsednik Organizacionog odbora Predrag Kulašević i igračka legenda Dušan Ćuka Radonjić položili venac na obeležje palim borcima, igračima, članovima kluba ispred gradskog stadiona, a potom je niz Zapadnu, simbol grda otplovio venac koji podseća na sve kojima je Borac bio najomiljeniji klub , a stadion najdraže mesto za okupljanje i uživanje u igri brojnih generacija popularnih Zebri.
U društvu gradonačelnika Miluna Todorovića terene i Sportsko-poslovni centar obišli su predstavnici srpske kuće fudbala, generalni sekretar Jovan Šurbatović i direktor Goran Bunjevčević. Tom prilikom svečano je otvoren teren sa veštačkom travom uz obećanje da će već prvih dana proleća uz pomoć FSS Čačak na glavnom terenu dobiti novu travnatu podlogu.
U 12 časova u velikoj sali Doma kulture tačno u podne počela je svečana Akademija uz intoniranje himne hora čačanske Gimnazije. Prikazan je i 15-minutni film o istorijatu kluba u kojem su dominirale generacije koje su ostvarile najveće uspehe. Davne 1952 Borac je prvi put zaigrao u saveznom rangu takmičenja, tadašnjoj Četvrtoj zoni, deset godina kasnije, izborili su Čačani plasman u Drugu saveznu ligu, a 2005. u najviši stepen takmičenja. Naravno bilo je još mnogo zapaženih rezultata, na desetine asova koji su igrali na svim meridijanima, ali posebno mesto u istorijatu kluba zauzima plasman u Kup UEFA gde su savladani moldavska Dačija, bugarska Lokomotiva, a zastalo se u odmeravanju snaga sa trofejnim Holanđanima, slavnim Ajaksom.
Na Akademiji su dodeljene i plakete za najveća dostignuća i zasluge u istoriji kluba. Legendarni trener profesor Živorad Bija Stanković, Dušan Ćuka Radonjić, Bratislav Bato Čakarević, Radovan „Rake“ Gudurić, vlasnik Kompanije „Auto Čačak“- Milenko Kostić, FS Srbije, svako na svoj način pružio je nemerljiv doprinos uspesima čačanskog sportskog velikana.
Plakete direktoru FK Borac Ivanu Stevanoviću i sportskom direktoru Slobodanu Iliću, uručili su predstavnici FSRZS Branko Stojaković i Dragomir Lazović.
–Imamo puno razloga da uz neskrivene emocije i poneku suzu radosnicu budemo ponosni i srećni na naš Borac. U obavezi smo da sledimo put starijih generacija, šta više zadužili su nas da mlađim pokolenjima obezbedimo više i daleko bolje uslove za napredovanje kako bi Čačak i dalje bio prepoznatljiv po klubu svetle i bogate tradicije – istakao je nekadašnji fudbaler Borca, danas gradonačelnik Milun Todorović.
Foto: Duško Radišić-Lejča
Izvor: PressLider