Čačanski osnovci u društvu pesnika Dejana Aleksića u okviru 56. Disovog proleća
Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis” je u četvrtak, 4. aprila 2019. godine, u okviru 56. Disovog proleća organizovala gostovanje Dejana Aleksića, pesnika i dramskog pisca u čijem radu posebno mesto ima stvaralaštvo za decu.
Interaktivnim programom i druženjem dece sa dobro poznatim autorom „iz čitanke”, Biblioteka je proslavila i 2. april – Svetski dan dečje knjige. Ovaj datum Biblioteka tradicionalno obeležava kao dan sećanja na čuvenog danskog pisca za decu Hansa Kristijana Andersena, koji je rođen na ovaj dan pre više od dva veka.
Zadovoljstvo da čuju živu reč Dejana Aleksića, autora koga danas mnogi smatraju naslednikom Duška Radovića, Dragana Lukića, Dragana Đorđevića i Ljubivoja Ršumovića, imali su učenici OŠ „Vladislav Petković Dis” u Zablaću, kao i učenici OŠ „Dr Dragiša Mišović”, OŠ „Vuk Karadžić” i OŠ „Filip Filipović” u Čačku.
Prvom susretu u Zablaću koji je održan u trpezariji OŠ „Vladislav Petković Dis”, prisustvovalo je više od sto učenika petog i šestog razreda kao i predškolci PU „Radost” i „Moje detinjstvo”. Đaci izdvojenog odeljenja OŠ „Branislav Petrović” iz Kačulica, njih 25, bili su ovoga puta specijalni gosti ogranka Biblioteke.
Program je počeo izvođenjem skeča koji je nastao na osnovu teksta Dejana Aleksića „Koga se tiče kako žive priče”, a koji su pripremili i izveli članovi dramske sekcije škole, učenice sedmog razreda Ana Milutinović, Tatjana Đaković i Andrea Adžić sa profesorkom Zoricom Đaković.
Pesnik je govorio stihove i jednim zanimljivim igrokazom predstavio je knjigu „Čudesni doživljali Azbučka Prvog u trideset slova”. Posebno oduševljenje je izazvalo takmičenje u rešavanju zagonetki, a najuspešnija Ana Milutinović dobila je na poklon knjigu „Šta sam ono hteo da kažem”.
Više od dvesta prvaka iz tri gradske škole, OŠ „Dr Dragiša Mišović”, OŠ „Vuk Karadžić” i OŠ „Filip Filipović”, sa oduševljenjem je dočekalo pesnika čije stihove rado čitaju, a koji je uvek spreman da duhovitošću, pozitivnom energijom i maštom zaokruži druženje sa najmlađima.
Od priče o dugmetu koje je ostalo bez svog kaputa, preko nepismenog cara koji uspešno savladava prva slova azbuke, pa sve do takmičenja u „brzaličarstvu” i rešavanju zagonetki, gotovo dva sata se orio smeh u Velikoj sali Gradske biblioteke.
Druženje pesnika sa dve grupe čačanskih osnovaca u novom prostoru Biblioteke pokazalo je da deca uživaju u ovakvim masovnim programima i da im prija novi ambijent, a uslovi da se ovakvi događaji organizuju češće stvoreni su na zadovoljstvo i dece i pesnika, ali i bibliotekara koji osmišljavaju programe za najmlađe.