Čitajmo naglas deci u Biblioteci!
Čačak – U trci sa ekspanzijom modernih tehnologija, Biblioteka ne odustaje od promocije knjige i čitanja, pa organizuje različite programe namenjene ne samo deci, već i roditeljima, vaspitačima, učiteljima.
Kako ne bi ostali zaboravljeni kao stare knjige na polici, bibliotekari Dečjeg odeljenja su ovoga puta održali radionicu glasnog čitanja bajki sa predškolcima vrtića „Boško Buha“ koja je uvod u stalni program čitanja „Beskrajna priča – čitamo naglas za vas!“.
Cilj druženja je pre svega bio razvoj ljubavi prema knjizi i čitanju. A da li će deca pozitivno reagovati na knjigu, svet mašte, znanja i mogućnosti, zavisilo je od mnogih faktora. Odabir knjige bio je na prvom mestu, kao i mesto na kome se čitalo. U susret prazniku Svetog Save bibliotekari su deci i njihovim roditeljima čitali izbor priča o prvom srpskom arhiepiskopu i prosvetitelju. Udobnost, komfor, sigurno mesto, toplina, iskrenost, ljubav, bibliotekari su lako obezbedili. Na odraslima je bilo samo da dovedu decu.
Kako bi ovaj program čitanja dao željene rezultate veoma su važni kontinuitet i doslednost. Način čitanja naglas približen je bio dečijem oku i uhu, dok su gluma i gestikulacija priče zadržavali njihovu pažnju.
Uspešnost radionice postignuta je onog trenutka kada su se deca uključila u razgovor o pročitanom, a bibliotekari dobili povratnu informaciju da se sa pažnjom slušalo i uživalo u pričama. Vreme koje je bilo predviđeno za čitanje, razgovor i druženje bilo je prilagođeno mogućnostima i pažnji dece predškolskog uzrasta. Biblioteka kao prostor za čitanje naglas pravo je mesto, jer u njoj živi najviše priča namenjenih najmlađima, a koju oni mogu posetiti 300 dana godišnje.
Podsećamo odrasle zašto je važno čitati. Čitanjem se podstiče:
– razvoj govora i jezika,
– razvoj logičkog i kritičkog mišljenja,
– razvoj stvaralaštva,
– veština komunikacije,
– bolja školska postignuća,
– negovanje osećanja.
Na početku jednog novog projekta u Gradskoj biblioteci „Vladislav Petković Dis“, bibliotekari su se obratili i roditeljima, čiju pomoć očekuju u narednim susretima. Posvetite 15 minuta svog vremena dnevno za čitanje deci, u domu ili biblioteci svejedno je, deca će vam biti doživotno zahvalna!