Da li će kajmak postati čačanski brend?
Posle proglašenja za nematerijalno kulturno dobro Srbije, čačanskom kajmaku uskoro bi moglo da bude zaštićeno i geografsko poreklo. Etnolog Narodnog muzeja u Čačku, Snežana Šaponjić Ašanin, koja je sa Snežanom Tomić iz Muzeja u Sirogojnu najzaslužnija za to što se kajmak našao na listi kulturnog nasleđa, kaže da su Užičani već blizu zaštite geografskog porekla, a to bi uskoro moglo da usledi i sa kajmakom iz Čačka i Kraljeva, piše Dženarika info.
– Užičani su skoro već priveli kraju zaštitu geografskog porekla kajmaka, tako da ta zaštita može da se proširi i na čačanski i kraljevački kraj. To bi imalo veoma velikog značaja u daljoj proizvodnji i plasmanu kajmaka kao namirnice koja ne mora da se prodaje samo u našoj zemlji, nego može i da se izvozi. Bilo bi dobro da taj proizvod bude nešto po čemu će nas prepoznavati u svetu s obzirom na to da se radi o veoma kvalitetnoj i zdravoj namirnici. Kajmak ima izuzetan kontinuitet u proizvodnji i dobru garanciju da će i dalje da se proizvodi, konzumira i koristi u ishrani. Tim karakteristikama i odlikama kajmak je zadovoljio sve kriterijume koje je predvidela konvencija UNESCO o nematerijalnom kulturnom nasleđu, kaže Šaponjić Ašanin.
U pomoć pritekli i tehnolozi
Etnolog Narodnog muzeja u Čačku, Snežana Šaponjić Ašanin, koja je i muzejski savetnik, naglašava da su dve godine istraživanja kajmaka bile koncentrisane na oblast koja prati tok Zapadne Morave, na Zlatibor i Taru, Toplicu i oblast Kopaonika.
– Nazvali smo ga čačanski, užički i kraljevački kajmak i pod tim imenom se i našao na listi nematerijalnog kulturnog dobra naše zemlje. To, naravno, ne znači da se misli samo na kajmak proizveden samo na teritorijama tri grada iz naziva, nego i na okolna mesta koja pripadaju ovim našim regionima. Konsultovali smo stručnjake koji se bave tehnologijom proizvodnje kajmaka, a to su profesori sa Poljoprivrednog fakulteta iz Zemuna. Oni su nam pomogli i oko same klasifikacije i postavljanja standarda kako da napravimo teritorijalizaciju i naglasimo da se baš u tim oblastima kajmak proizvodi po tradicionalnoj metodi, rekla je Šaponjić Ašanin.