Direktor i nastavnici pišu udžbenike
Užice – Kad su ovih dana svodili rezultate nedavno završene školske godine, u užičkoj Prvoj osnovnoj školi “Kralj Petar Drugi“ kao poseban učinak ubeležiše – nove udžbenike. Pisali su ih, uz redovan školski posao, nastavnici ove škole, kao i njen direktor. Iz pet ovde nastalih udžbenika učiće od jeseni osnovci u Srbiji.
Ostvareno je to u najstarijoj školi (s tradicijom od 1829.) u Užicu, gradu svetle prosvetne tradicije. Zvuči nesvakidašnje da nastavnici iz unutrašnjosti, i to iz iste škole, svoje znanje i iskustvo pretoče u udžbenike koji, što je još teže, ulaze u nastavu prošavši žestoku konkurenciju autora i izdavača.
Postiglo je to petoro zaposlenih u ovoj školi. Nastavnice engleskog jezika Emina Jeremić Mićović i Jelena Maksimović sačinile su udžbenik engleskog za peti razred koji će biti u primeni od septembra, dok je Emina napisala i udžbenik ovog jezika za prvi razred. Nastavnik istorije Milomir Maksimović je priređivač Istorijskog atlasa za osnovnu i srednju školu, prihvaćenog da od jeseni bude u nastavi. Nastavnica biologije Jasna Radosavljević autor je udžbenika iz biologije za šesti razred, koji je već u upotrebi poslednjih godina. A ni direktor ove škole Nikola Bacetić nije izostao za svojim kolegama: po struci istoričar, objavio je udžbenik istorije za peti razred, koji će u primenu od nove školske godine.
– Mislim da je realno reći da se vrhom profesionalnog rada u prosveti smatra sposobnost nastavnika da napravi udžbenik za nastavu iz predmeta koji predaje. Još je zahtevnije uspeti da takav udžbenik bude prepoznat od Ministarstva prosvete kao kvalitetan i prigodan za sadašnje generacije đaka. To je rezultat vredan pažnje za našu školu. S tim što bih istakao da je ipak više reč o ličnim naporima i ambicijama nastavnika, mada i takav uspeh u kolektivu podstiče kolege na slične napore. Nastavnica Jasna je prva objavila udžbenik, a onda su i drugi pošli njenim stopama – kaže pomoćnik direktora Prve osnovne škole Slobodan Aleksić.
Direktor Nikola Bacetić objašnjava da je udžbenik počeo da piše još dok je bio nastavnik istorije u ovoj školi. – Dve godine sam ga intenzivno stvarao, pisanje zahteva da se vlada materijom i merom u izboru sadržaja. Ipak, glavno kod najnovijih udžbenika je što su promenili nekad ustaljenu praksu u ovoj oblasti. Vladalo je nepisano pravilo da pojedine izdavačke kuće, uz monopol u izdavanju, angažuju uglavnom iste autore za pisanje udžbenika. Sada je, tokom ove reforme školstva, svima data šansa, više je izdavača udžbenika i otvoreno ovo tržište. Tu smo videli priliku i za nas, a narednih godina iz naše škole imaćemo još autora udžbenika i radnih svezaka, već ih pripremaju – rekao nam je direktor dodajući da ovakvih rezultata u pisanju udžbenika nema na nivou grada ni ovog dela Srbije.
A vredni pažnje su i ostali rezultati Prve osnovne škole u minuloj školskoj godini. Đaci su iz sedam predmeta učestvovali na republičkim takmičenjima, škola ima vicešampione Srbije iz poznavanja finansijske pismenosti i robotike, te niz drugih nagrada. Značajna priznanja grada Užica dobile su učiteljica Mirela Lazić, koja je i instruktor u obuci učitelja, te izuzetna nastavnica fizike Vesna Dimitrijević.
Branko Pejović
Objavljeno u Politici 12.07.2018.
Bas lep tekst. Cestitke nastavnicima.
Zaista izuzetna prica, sve cestitke nastavnicima Prve osnovne skole.
Delim misljenje da je tekst zanimljiv I instruktivan. Dodao bih jos jedan detalj, istine radi..Tacno je da su nastavnici koji pisu udzbenike retkost. Cak I na pojedinim fakultetima, a kamoli u osnovnim skolama. Ipak, osim pomenutih kolega (iz Prve osnovne), u pisanju udzbenika se oprobala I nastavnica Vesna Lucic iz OS „Stari grad“. Cestitke svima.
Iako se sa mnogim ‘eksperimentima’ u obrazovanju duboko ne slazem na polju izdavastva udzbenika u posled.nekoliko godina je nesporno nacinjen znacajan napredak. Naravno, cestitke nastavnicima.
Свака част! Права ствар је када уџбенике пишу особе које раде у школама. То раде боље од универзитетских професора са титулама, јер познају домет и могућности основаца. Овакву праксу би требало спроводити и у осталим школама.