Drevne tajne ikonopisanja
Bajina Bašta. – Ikone na brezovom drvetu, pravljene po tradiciji izrade koju od davnina čuvaju ruski monasi, izložene su u galeriji Ustanove “Kultura“ u Bajinoj Bašti. Njihov autor je bajinobaštanski umetnik Milomir Mišo Dagović. Pred sugrađane je izložio 27 svojih ikona, nakon što je imao samostalne izložbe po Srbiji i jednu u ruskom gradu Obnjinsku.
Dok je Dagović jedno vreme boravio i stvarao u Rusiji tamo su ga posebno inspirisali stari ruski manastiri i monasi, osobito hramovi Hristova pustinja na Kavkazu i Borovski u Obnjinsku. Tu je uz pomoć monaha pronikao u tajne izrade starih ikona na drvetu.
– Volim da naglasim patinu, starina me privlači. Radi se na brezovom drvetu, kuva u maslinovom ulju, zatim se glinom oblepi drvo i to nedelju dana stoji, a posle peče u pećima, na kraju voskira. One su unikatne, jer ih neko drvo voli više, neko manje. Desetak godina se ovim bavim, takođe i slikarstvom, ali mi je prva ljubav poezija – izjavio je ovaj svestrani umetnik, koji je objavio tri zbirke pesama.
Izložbu u Bajinoj Bašti otvorila je istoričarka umetnosti Jasna Stanković, kustos ove galerije. – Dagovićev pesnički duh nije mu dozvolio da prati ustaljene forme savremenih ikona, on stvara posebnu poetiku i to, naravno, u okviru kanona pravoslavne crkve. Na taj način postižući posebnu intimističku atmosferu u kojoj vernik misli upućuje Gospodu, a to jeste suština postojanja ikone kao sredstva molitve – istakla je Jasna.
(objavila “Politika“ autor Branko Pejović)