Država prodaje četiri banje u Srbiji
Uskoro će država definisati uslove za prodaju Mataruške, Bogutovačke, Bujanovačke i Kuršumlijske banje koje će se prve naći na spisku privatizacije, piše Blic.
Slična sudbina zadesiće i preostalih 40-ak banja jer je procenjeno da samo tako nekad ugledna svetska mesta za odmor mogu da povrate staru slavu. Sada je nemaju jer su zbog tereta tranzicije i nedostatka para države da u njih ulaže postala mesta koja se zaobilaze u širokom luku. To se posebno odnosi na stanje u Mataruškoj, Bogutovačkoj, Bujanovačkoj i Kuršumlijskoj banji, gde je ona čuvena Nušićeva krilatica „dođeš star, odeš mlad“ davno zamrla.
Sve te ružne slike, po mišljenju ministra turizma i trgovine Rasima Ljajića, uskoro bi trebalo da odu u prošlost.
– Sada nam naša prirodna bogatstva ostaju neiskorišćena, a turiste iz oblasti zdravstvenog turizma uzimaju nam Mađari i Slovenci koji su od svojih lečilišta napravili veliki biznis. Njihova iskustva koristićemo i mi. Vlada je formirala komisiju koja će o sudbini svake banje odlučivati pojedinačno. Negde će to biti prodaja objekata, a negde strateško partnerstvo. U svakom slučaju, rešenje se za svaku od banja mora naći, jer će u suprotnom većina njih propasti – kaže ministar.
Prve će na prodaju biti Mataruška i Bogutovačka banja, koje idu u paketu, dok se za Bujanovačku i Kuršumlijsku banju traže posebna rešenja.
– Interesovanje postoji, pa tako Kuršumlijsku banju želi da kupi Akcionarsko društvo „Planinka“, koje je vlasnik Prolom i Lukovske banje, dok su Slovaci zainteresovani za kupovinu Mataruške i Bogutovačke banje – kaže Ljajić za „Blic“.
S druge strane, srpski balneolozi smatraju da lek koji je država predvidela za ozdravljenje srpskih banja – nije dobar.
– Srpske banje su naša nafta, a naftu niko ne prodaje. Savremeni čovek ima dve želje: da živi što duže, ali da ne bude bolestan, i da taj produženi životni vek provede na kvalitetan način. Banje su u tom cilju nezamenljive jer su okrenute prevenciji bolesti. Zato se u razvijenim državama banjsko lečenje smatra uštedom, a ne troškom. Francuska korišćenjem svojih 78 banja štedi milijardu evra zdravstvu – kaže Jovanović.
Katar zainteresovana strana
– Prilikom nedavne posete toj zemlji, Katarski investicioni fond je bio voljan da ulaže u srpske banje, velnes i spa turizam i poljoprivredu. Oni su najavili svoj dolazak u januaru naredne godine i tada će obići nekoliko srpskih banja – kaže Ljajić.