Gradska biblioteka u Čačku obeležila svoj dan
Čačak – Dan ustanove i godinu dana rada u novoj zgradi Gradske biblioteke Čačak obeležen je 10. marta, na dan kada je, pre tačno 140 godina, rođen jedan od najznačajnih pesnika moderne Vladislav Petković Dis.
Biblioteka baštini tradiciju dugu 172 godine i predstavlja najstariju ustanovu kulture u gradu. Tokom svoje duge istorije ustanova je menjala i prostor u kome je delala, pa je nakon dugo iščekivanja i samopregornog rada rukovodilaca i zaposlenih uspela, da uz podršku Grada Čačka, dobije svoj krov u Sinđelićevoj 24. Prošle godine, 26. marta, zvanično je i otvorena.
O godinu dana uspešnog rada u novom prostoru govorio je direktor dr Bogdan Trifunović. Prezentacijom je ilustrovao početak preseljenja, smeštanje fonda u najmoderniju biblioteku u Srbiji, broj upisanih korisnika, broj pročitanih publikacija, izdatih knjiga, organizaciju programa, kojih je u protekloj godini bilo oko 150, a pratilo ih je 6.500 ljudi, bogatu izdavačku delatnost, saradnju sa institucijama, udruženjima, pojedincima i sa kolegama iz drugih biblioteka.
Biblioteka je potvrdila da je centar svoje zajednice i kulturno čvorište grada, a direktor je na kraju dodao „ništa od toga ne bi bilo moguće da kada govorimo o ustanovi ne govorimo pre svega o zaposlenima”.
Dan Biblioteke je dobra prilika da se ustanova zahvali istaknutim pojedincima, darodavcima i najvrednijim čitaocima.
Za poseban doprinos u izgradnji novog objekta Povelju Biblioteke primio je gradonačelnik Čačka Milun Todorović.
„Biblioteka je hram kulture u Srbiji, a ne samo u Čačku. Naša zemlja zaslužuje ne samo ovakav prostor nego i ovakve ljude koji decenijama ovu ustanovu postavljaju na pijedestal srpske kulture. Ovu Povelju doživljavam kao nagradu za sve Čačane”, rekao je gradonačelnik Čačka.
Za poseban doprinos u dugogodišnjem nastojanju da Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis” dobije reprezentativnu zgradu i učešću u realizaciji projekta nove Bibliotke, zaslužna je dugogodišnja direktorka Danica Otašević, kojoj je takođe uručena Povelja.
U prigodnoj besedi ona je kazala: „Danas ova zgrada zrači spolja, ali mnogo više iznutra. Čini čast Čačku, ali i svima drugima koji uvažavaju kulturu, koji znaju vrednost znanja… Zaposlenima u Gradskoj biblioteci, koja nosi ime velikog pesnika Vladislava Petkovića Disa, želim da budu dostojni ove značajne ustanove i profesije, u službi knjige, u misiji znanja. Sada za to imaju idealne uslove i znam da to mogu! I da hoće!”
Gradska biblioteka se najvećim darodavcima ustanove posebno zahvalila, za poklone u knjigama, neknjižnoj građi i finasijskim donacijama čime je unapređen rad Biblioteke u 2019. godini. Zahvalnice za dar duhovni i materijalni dobili su Milomir Stanko Rakićević, Vesna Kovačević, Momčilo Vuksanović, iz Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore, Goran Marković, direktor IK „Pčelica” i Svetlana Kanjevac Aksentijević, UniCredit Banka.
Tradicionalno, Gradska biblioteka nagrađuju i najvrednije čitaoce. Korisnici Pozajmnog odeljenja za odrasle potvrđuju da je knjiga i dalje u modi, jer su u 2019. pročitali 104.200 publikacija. Najvredniji čitaoci u 2019. godinu Sonja Veljović, Petar Lukić, Stevan Milošević, Vera Adžić i Danica Milosavljević primili su diplome i prigodne poklone.
Svet dečje mašte obogaćen je i likovima iz pročitanih bajki, priča, avanturističkih romana i knjiga koje se nalaze na policama Odeljenja za decu i mlade, a tokom 2019. godine pročitano je 45.000 publikacija. Najvredniji čitaoci Bogdan Dukanac, Iva Ilić, Đurđa Sretenović, Miloš Novaković, Tamara Perišić su nagrađeni diplomama i knjigama.
Program je započet intoniranjem himne „Bože pravde” koju je izveo Hor „Slovo ljubve” kao i kompoziciju „Rum dum dum”. Pored njih, u muzičkom delu programa, učestvovale su učenice 5. razreda Muzičke škole „Dr Vojislav Vučković”, Ivana Spasojević i Teodora Donović, u klasi profesorke Olivere Filipović.
PressLider