Ivanjica: Malinari jednoglasni – akontna cena 230 dinara
Ivanjica – Na sastanku Asocijacije poljoprivrednih proizvođača „Malinari Srbije“, kome su u Ivanjici prisustvovali predstavnici 37 udruženja iz čitave zemlje, zaključeno je da akontna cena roda „crvenog zlata“ u 2017. godini ne sme biti ispod 230 dinara.
Kada je reč o kupini stav proizvođača je da, u zavisnosti od sorte i kvaliteta, cena mora iznositi oko 1 euro po kilogramu.
Predsednik ove Asocijacije, Dobrivoje Radović, kaže da je prosečna izvozna cena griza uvek odgovarala kilogramu sveže maline.
– Trenutna izvozna cena griza je 1, 85 evra i ispod toga ne sme biti akontna cena ovogodišnjeg roda. Zaključak je i da na nivou čitave Srbije, u narednih mesec dana, lokalne samouprave budu medijatori sastanka izmedju poljoprivrednih proizvodjača i hladnjačara – izvoznika, gde će se otvoreno razgovarati o svim problemima otkupa i plasmana maline i kupine u našoj zemlji. Očekujemo da se i resorna ministarstva maksimalno uključe u rešenje problema – rekao je Radović.
Iznošeći problematiku sa kojojm se već godinama susreću, niska cena otkupa, zastarela mehanizacije, vremenske prilike koje utiču na rod i kvalitet jagodičastog voća, proizvođači su izrazili želu da mirnim putem. kroz dijalog, dodju do zajedničkog interesa za sve subjekte u lancu proizvodnje i plasmana, u protivnom će morati da preduzmu radikalne mere.
– Priča o hiper proizvodnji maline u svetu je laž. 2002. godine , ne računajući Rusiju koja pokriva sopstveno tržište, bilo oko 450 000 tona malina. I tada je nedostajalo 30 odsto da se podmiri tržište. 2015. godine svetska proizvodnja je bila na nivou oko 350 000 tona. O kakvoj mi hiperprodukciji pričamo? Ove godine će biti do 30 odsto manje malina na nivou Srbije. Dakle nije problem u količini naše maline, već u uvozu koji je u 2016. godini bilo oko 20 000 tona. Onda su hladnjačari mešali vilamet i polku pa je došlo do velikih problema na tržištu – rekao je Dragiša Terzić, predsednik SO Arilje.
Predstavnici ivanjičke lokalne samouprave pružili su potpunu podršku proizvođačima jagodičastog voća u smislu što hitnijeg rešenja svih problema u proizvodnji i plasmanu malina. Najavljene su i subvencije Vlade i resornog ministarstva o čemu će više reči biti sa ministrom Branislavom Nedimovićem koji u nedelju 12. marta dolazi u Ivanjicu.
Jedan od zahteva sa današnjeg skupa je da se malina i kupina proglase strateškim proizvodom Srbije.
Blic / Beba Bojović