IZVOR ZDRAVLJA i VELIKO BOGATSTVO – Atomska banja Gornja Trepča
Banja Gornja Trepča ili Atomska banja Gornja Trepča nalazi se na šumovitim padinam planina Vujan i Bukovik, na nadmorskoj visini od 460 metara.
Mineralna voda koja izvire iz dubine zemlje čuvena je i van granica naše zemlje po svojim lekovitim svojstvima. Pogodna je za turiste, posetioce, prolaznike, ne samo zbog zdravstvenih faktora, već i zbog svoje bogate i prelepe prirode i kulturno-istorijskih spomenika.
Pouzdani istorijski podaci kada su prvi put počeli da se iskorišćavaju lekoviti izvori Atomske Banje Gornja Trepča ne postoje. Mnogo je legendi i priča koje se pripovedaju o lekovitim svojstvima ovih voda. Otkrivene su rimske terme iz III veka naše ere u Čačku, zbog kojih se pretpostavlja na postojanje nekadašnjeg ogromnog rimskog naselja.
Ono što Gornju Trepču najviše izdvaja od ostalih banja ovog kraja i od banja cele Srbije je karakteristika radioaktivnosti. Po prvi put u termalnim vodama otkriven je element cezijum, čije je lekovito dejstvo na naš ogranizam ogromno.
Geohemijski sastav mineralne vode u Gornjoj Trepči prilikom flaširanja i transporta ostaje trajan i međusobni odnosi elemenata se ne menjaju.
Pored prekrasne prirode i neprevaziđenih i retkih lekovitih svojstva koje Atomska Banja svojim posetiocima nudi i zanimljive turističke atrakcije u vidu kulturno-istorijskih spomenika. U njenoj okolini nalazi se Crkva Svete Bogorodice, zatim stare vodenice koje predstavljaju značaju etnografsku baštinu, tu je i manastir Vujan koji je posvećen svetom Arhangelu Mihailu za koji se predpostavlja da je napravljen u XIV veku.
Čačak je, kao jedan od većih gradova koji se nalaze u neposrednoj blizini ove banje prepoznao njen potencijal, uveo je redovne autobuske linije što u jeku turističke sezone predstavlja jedan od komfora za posetioce.
U toku leta u Gornjoj Trepči se organizuju brojne kulturno-turističke manifestacije, od kojih se izdvajaju Dani zdravlja, Dani šljiva i Sabor frulaša koji se svakog jula održava od 1987. godine u Prislonici.
PressLider / Marina Trmčić