Kajak avantura na mirnoj vodi
Tamo gde hučna planinska Đetinja izlazi iz svog impresivnog kanjona i najednom postaje šira i mirna, pregrađena velikom branom nadomak Užica, spreman je kajak dvosed. Za vožnju i uživanje po tom rečnom jezeru, vodenom stazom dugom oko jednog kilometra, od novog pontona-pristaništa uzvodno do Sunčanog vira.
To je kajak pogodan i za početnike: vesla u ruke pa bez žurbe, s merakom, kroz mirne vode nemirne Đetinje. Pored trase i tunela nekadašnje “ćirine“ pruge, podno uspravnih kamenih litica. Gde vetrić prijatno rashlađuje, a cvrkut ptica je jedini zvuk. Usred divlje i netaknute prirode, na svega kilometar-dva od grada.
Upravo je vožnja kajakom novi turistički sadržaj, od ovog leta zastupljen u klisuri Đetinje. Atraktivan i u ovo nepovoljno vreme za rekreaciju i turizam: već se kajaka prihvataju, ne samo u dane vikenda, ljubitelji uživanja na vodi iz Užica i drugih gradova.
Na raspolaganju im je ovde ukupno osam kajaka dvoseda. Vožnja se plaća 500 dinara za dvoje. Iznajmljivanje je u novootvorenoj turističkoj info-kućici na obližnjoj stazi, a polazak sa pontona do koga se stiže ograđenim puteljkom. Tu je i pomoć za početnike ako ustreba. Čitav poduhvat deo je projekta unapređenja turističke infrastrukture u zapadnoj Srbiji.
Ustvari, ova vodena novotarija samo je jedna stavka posebnog turističkog proizvoda, višednevne avanture koju su, da zvuči modernije, ovde nazvali “Užička adventura“. Pa njome, pored kajaka, obuhvatili i vožnju obližnjim zip-lajnom, planinarenje, pešačenje i vožnju biciklom po okolini kao i druge sadržaje.
Po rečima Miroslava Rađena, direktora TO regije zapadna Srbija koja je posle Beograda naše najposećenije područje, od ove godine grad Užice turisti mogu sasvim drukčije da dožive.
– Uređena staza u klisuri Đetinje, trasom nekadašnje uske pruge, dobila je 2017. godine nagradu kao druga najlepša zelena staza u Evropi. To je raj za mnoge ljubitelje pešačenja i bicikliste, a pored staze od ovog leta u ponudi je vožnja kajakom tim prelepim kanjonom, pogodna za rekreativce. Đetinja je kao jezero u tom delu, kajakom tu mogu da se voze svi koji žele. U blizini je zip-lajn, Stari grad, 120 godina stara hidrocentrala prva po Teslinim principima na Balkanu, a nije daleko ni Potpećka pećina s najvećim pećinskim ulazom. Tako da je jedan vikend u Užicu sada vrlo sadržajan i rado ga preporučujemo – izjavio je Rađen.
Na otvaranju sezone vožnje kajakom bio je i državni sekretar u Ministarstvu turizma Miroslav Knežević. On je, ocenjujući ovo područje veoma zanimljivim (u blizini su i Staparska banja i prvo neolitsko naselje), istakao da je od 2015. uz pomoć Vlade Srbije za turističke projekte grada Užica ukupno izdvojeno oko 90 miliona dinara.
– U prošloj godini izdvojili smo 22 miliona za citadelu na Starom gradu, dva miliona za zip-lajn, oko 1,5 miliona je vrednost ovog projekta u okviru koga je izgrađen ponton i nabavljeni kajaci… A tu je i preko 40 miliona koje smo opredelili za Turističku organizaciju regije zapadna Srbija koja je u opštinama ove regije gradila različite turističke sadržaje – rekao je Knežević.
Na tu prvu vožnju kajakom po Đetinji, dok su zdravstvene prilike bile nešto povoljnije, stigli su i prvi strani turisti. I to iz Italije, odakle je došla Elizabet Verde: – Ovde se prvi put vozim kajakom po srpskim rekama. Baš sam uživala, kanjon Đetinje je prelep, posebno me fascinira netaknuta priroda.
Ovo je odlična priča za odmor, naročito vikendom.
A Kristijana Sartore, takođe Italijanka, dodaje: – Ovo je prelepo iskustvo da se Srbija istražuje i upozna na neki novi način. Prirodne lepote ovog kanjona su neponovljive.
Kad se svemu ovome dodaju i prizori kanjona Đetinje uzvodno gde su njeni penušavi slapovi, bazen s lekovitom vodom u banji pored reke i kućice pod slamenim krovovima u neolitskom naselju u blizini, osvetljeni tuneli na “evropskoj zelenoj stazi“ i okolne atrakcije, jasno je da ovde ima šta da se vidi i doživi.
(objavljeno u “Politikinom“ dodatku “Magazinu“ autor Branko Pejović)