Knjiga o Žiči na jeziku dečjih srca
Čačak – Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis” učestvuje u svečanom proslavljanju osmovekovnog jubileja, kada je na saboru u Nikeji 1219. srpska crkva dobila autokefalnost i dostojanstvo, a Sveti Sava izabran za prvog srpskog arhiepiskopa. Ovaj događaj duboko je utkan u srpsku istoriju, kulturu i duhovnost, pa se čačanska Biblioteka organizacijom tri različita događaja priključila ovom obeležavanju.
O osam vekova autokefalnosti SPC i manastiru Žiča kao prvom centru srpske arhiepiskopije najpre su slušali najmlađi sugrađani, predškolci vrtića „Bambi”, „Sunce” i „Gimnazion”, kao i učenici drugog razreda OŠ „Dr Dragiša Mišović”.
Njima je u utorak, 8. oktobra u Velikoj sali Biblioteke predstavljena knjiga „Mala priča o velikoj Žiči” Miloja Radovića, pisca, pesnika i bibliotekara iz Kraljeva. „Mala priča o velikoj Žiči” je poema namenjena deci, a sastoji se od sedam pesama čije su teme: izgradnja Žiče, njeno nebesko poreklo, krunisanje Stefana Prvovenčanog, stradanje manastira u nekoliko navrata… Knjiga je izašla 2019. godine povodom osamsto godina autokefalnosti SPC i izgradnje manastira Žiče kao stožera srpske crkve, a uz blagoslov Njegovog preosveštenstva Episkopa žičkog, gospodina Justina.
Autor knjige Miloje Radović zahvalio je čačanskom domaćinu na ljubaznom pozivu rekavši da o ovoj svojoj knjizi prvi put govori u nekoj biblioteci. On je mališanima u publici čitao odlomke iz poeme trudeći se da im da dovoljno vremena da i oni pitaju ili odrecituju pripremljene pesme o Svetom Savi.
Mališane je ukratko o istorijatu manastira upoznala Nevena Petković, bibliotekar Odeljenja za decu i mlade, dok je o knjizi govorila glavni i odgovorni urednik izdanja Zorica Janković.
„Pisati za decu znači govoriti sve jezike sveta. Upravo to nam je Miloje Radović pokazao i ovom svojom poemom. Poznate, ali i manje poznate istorijske činjenice o postanku i opstanku manastira Žiče izneo nam je na uzvišen, poetsko-molitven način, a onda je svoju poemu nazvao malom pričom želeći da ukaže da je svaka priča o velikoj Žiči samo mali kamen u njenoj osmovekovnoj građevini”, rekla je ona.
„Mala priča o velikoj Žiči” je i izuzetna slikovnica za decu. Stihove Miloja Radovića oslikao je ikonopisac, slikar i ilustrator Bojan Miljković, a njegova izuzetna likovna rešenja učinila su priču o Žiči još upečatljivijom. Publika je ovom prilikom mogla da vidi i kompletnu izložbu ilustracija iz knjige u velikom formatu.
Nakon završene promocije, Miloje Radović otvorio je izložbu „800 godina autokefalnosti SPC” koja je smeštena na prizemlju i prvom spratu Biblioteke: u Odeljenju za decu i mlade, Pozajmnom odeljenju, Odeljenju stručne knjige i Zavičajnom odeljenju.
Prisutnima se pre toga obratio direktor Biblioteke, dr Bogdan Trifunović koji je rekao da je ovo netipična izložba koja se može videti u većem broju odeljenja, a da je tema kojom su se bavili bibliotekari veoma važna jer je „sticanje samostalnosti SPC utkana u naše kulturno biće i istoriju”.
U vitrinama su izložene knjige, neknjižna građa (karte, razglednice) iz postojećih fondova Biblioteke, a odnose se na Svetog Savu, Nemanjiće, manastir Žiču i dobijanje autokefalnosti, srpske crkve i manastire, početke srpske pismenosti, Ovčarsko-kablarske manastire itd.
Izložba „800 godina autokefalnosti” sadrži i slikovnice, ali i video-prezentaciju digitalizovanog Nikoljskog jevanđelja, te se trudi da komunicira sa posetiocima svih uzrasta. Izložbene postavke na ovu temu moći će da vide i posetioci Biblioteke u njenim izdvojenim odeljenjima u Mrčajevcima, Preljini, Prijevoru i Zablaću.
Obeležavanje ovog velikog jubileja SPC Biblioteka će zaokružiti predavanjem „Crkva i problem otuđenja savremenog čoveka” predavača o. Gojka Perovića, rektora Cetinjske bogoslovije, u četvrtak 10. oktobra u 19.30 časova u Velikoj sali Biblioteke.
PressLider / Biblioteka Čačak