Likovna kolonija jača od pandemije
Prilipac. – Šest i po stoleća traje crkva u požeškom selu Prilipcu, zadužbina kneza Lazara. A na ovovremeio trajanje ponosna je likovna kolonija koja se već 26. jesen zaredom održava kod ovog hrama.
Evo slikara i vajara s raznih strana i ovih dana u porti seoske crkve, ni epidemija ih nije sprečila da dođu. Prilipac u spoju umetnosti i vere, ovi ljudi i pejzaži odavno ih kao magnet privlače. Već su, zahvaljujući četvrt veka rada kolonije, u selu nastale tri galerije sa oko 700 raznovrsnih slika i skulptura.
Na Malu Gospojinu počela je 26. prilipačka kolonija. Okupila je dvadesetak umetnika. Ranije međunarodna, ovog puta zbog zdravstvenih prilika samo sa umetnicima iz Srbije. Njen osnivač i stalni organizator protojerej Milan Popović, seoski paroh, kaže za naš list da se i na ovom događaju poštuju sve propisane epidemiološke mere.
– Za ovu priliku postavili smo u porti crkve šatru kako bi umetnici, vernici i posetioci bili na otvorenom. Slikari i vajari će stvarati u prirodi, ili u jednoj od tri galerije tako da će biti ispoštovana procedura o fizičkoj distanci. Ne odustajemo od kolonije, ona je naša vredna tradicija. Umetnici su u ovo vreme željni stvaranja i druženja, a kod nas u selu je prostor i priroda, porta je lepo i bezbedno mesto – kaže Popović.
Među učesnicima je i iskusni slikar Srećko Zdravković, profesor iz Paraćina. Učestvovao je na 220 kolonija u zemlji i inostranstvu, četvrti put je ovde u Prilipcu. – Mi umetnici smo vitezovi slobodnog duha čiji je zadatak da fizičku distancu prevaziđemo duhovnom i umetničkom povezanošću. A Prilipac je pravo mesto za to. Ova kolonija se razlikuje od drugih, jer se ovde duh umetnosti oseća ne samo tokom njenog trajanja, nego svih 365 dana u godini. Celo selo živi sa ovim dešavanjem kroz koje provejava produhovljenost, srdačnost i gostoprimstvo – ističe Zdravković, uz predlog da bi ovde trebalo organizovati likovnu školu u prirodi, svojevrsni spoj umetnosti i veronauke budući da postoje idealni uslovi za to, koja bi uz pomoć ministarstva i lokalne samouprave postala i međunarodna.
Akademska slikarka iz Beograda Teodora Zanoškar najmlađa je učesnica ovogodišnje kolonije u Prilipcu. – Ovo mi je tek druga kolonija na kojoj učestvujem. Kada sam izlagala svoje radove u galeriji u Požegi čula sam za prilipačku koloniju i poželela da dođem. Zaista nisam očekivala da ću u ovako malom mestu imati ovakve uslove za rad, počev od srdačnog prijema, udobnog smeštaja, likovnosti sela, ljubaznih meštana. Radim pretežno figuracije, ali je ovo prilika da se, uz podršku iskusnijih kolega, ovde oprobam i u stvaranju pejzaža – kaže Teodora.
(Objavila “Politika“ autor Branko Pejović)
Foto: Slobodan Jovičić