Na olimpijadi hiljadu pobednika
Vrnjačka Banja – U Vrnjačkoj Banji otvorena je deveta olimpijada, na kojoj će se, prema trodnevnom takmičarskom programu, nadmetati više od hiljadu starijih takmičara. Reč je o olimpijadi trećeg doba koja je ove godine najmasovnija, jer učestvuju ekipe iz svih gradova Srbije, piše Politika.
Kako je to bilo i ranije, oni će se takmičiti u brzom hodanju, šahu, pikadu, streljaštvu, u nekim fudbalskim i košarkaškim disciplinama. Nije to, međutim, samo sport, već i učešće na stručnim predavanjima, gde se uglavnom govori o zdravlju, zatim na umetničkim, književnim, ali i zabavnim skupovima, pa je ova olimpijada za svakoga više od sporta, a svi su pobednici, budući da ostvaruju cilj – aktivnu i kreativnu starost.
To je, otvarajući zajedno sa Bobanom Đurovićem, predsednikom vrnjačke opštine ovogodišnju olimpijadu, potvrdio i Vanja Udovičić, ministar omladine i sporta, inače pokrovitelj i promotor olimpijade:
– Na ovoj olimpijadi obaramo sve rekorde, s više od hiljadu učesnika, i za mene su svi oni pobednici. Ova slika iz Vrnjačke Banje treba da prođe Srbijom, da je vide sve generacije, jer nosi poruku da nije bitno koliko ko ima godina, već koliko je mlad duhom i spreman da se bavi sobom, da su sport i rekreacija važni za svakog, i to je posebna poruka mladima. Inače, ovo je rekordna godina za srpski sport sa osvojenih 37 medalja, na olimpijskim igrama osvojili smo osam, na paraolimpijskim devet – istakao je ministar Udovičić.
U Vrnjačku Banju, na ovogodišnju olimpijadu trećeg doba, stigle su i gostujuće ekipe iz SAD, Nemačke, Bugarske, Rusije, sa Kipra i iz Crne Gore. Pored najvećeg broja učesnika, o drugim specifičnostima ove, devete olimpijade, govorio je Vasilije Belobrković, predsednik Saveze penzionera Srbije.
– Mi pokazujemo i koliko je bitna rodna ravnopravnost. Nijedna ekipa ne može biti bez suprotnog pola, recimo ako je većina žena, u ekipi mora biti bar jedan muškarac i obrnuto. Uz to, uporno se trudimo da razvijamo odnose međugeneracijske saradnje, u cilju reafirmacije porodice kao zdravog stuba svakog društva – istakao je Belobrković.
O tome koliko je ovaj susret značajan za ljude ove životne dobi, u smislu „da nisu društveno izolovani, da uprkos godinama dostojanstveno žive, bave se zdravljem, da u društvu svojih vršnjaka dele dobro i zlo…” govorila nam je Dragica Zelenova, sekretar Udruženja penzionera Novog Sada.
A sa koliko se truda i ozbiljnosti budući olimpijci pripremaju za svaku vrnjačku olimpijadu razgovarali smo s Dušanom Maksimovićem, predsednikom Asocijacije kulture i sporta „Dorćolijada” iz Beograda, piše Politika.
– Mi na Dorćolu, početkom svakog juna, okupljamo penzionere, pre svega iz Beograda i to je na neki način mala olimpijada, priprema za ovu veliku. Inače, ja dolazim ovde od početka i mogu vam reći pouzdan podatak da je, kao primer dobre prakse, ova olimpijada sporta, zdravlja i kulture za ljude trećeg doba prepoznata i pozitivno ocenjena i u nadležnoj komisiji Ujedinjenih nacija – naglasio je Maksimović.