OD NEZAPOSLENOG POLICAJCA DO GAZDE: Stefan se vratio na selo i život mu je PROCVETAO
Zlatibor – Mnogi od nas sanjaju idiličan život na selu, a malo nas se stvarno odlučuje na to. Jedan od hrabrih je Stefan Jovanović (25) iz podzlatiborskog Tripkova, koji se, kako je rekao za „Blic“, vratio na selo, „zaskukao rukave, malo po malo sticao i stekao gazdinstvo od koga solidno živim“.
Jedan je od mladih koji su se, zahvaljujući između ostalog subvencijama opštine Čajetina odlučili da ostanu u selu. Stimulišući povratak na selo i ostanak na porodičnim ognjištima, Čajetina je ove isplatila 60 miliona dinara za pokretanje i omasovljenje poljoprivredne proizvodnje. Našao se i na spisku domaćinstava kojima je Turistička organizacija „Zlatibor“ dala novac za bavljenje seoskim turizmom.
– Policajac sam po diplomi, ali bez posla u struci. Do 2008. živeo sam u Čajetini sa roditeljima, a onda sam se vratio na dedovinu u Tripkovu. Tu sam se oženio, stekao potomstvo, – kaže Stefan.
Počeli su, priča, od nule. Uporedo sa gradnjom kuće, Jovanovići su sadili šljive, pomalo borovnice, detelinu, oformili manje stado ovaca. U to vreme Stefan se još se „lomio“ da li ostati ili otići.
– Odlučio sam se da se ozbiljnije bavim ovčarstvom. Kupio sam 50 ovaca rase „ilde france“ i od opštine dobio povraćaj 30 odsto od uloženog novca. Hteo sam da se oprobam i u seoskom turizmu, pa sam kod Turističke ogranizacije „Zlatibor“ konkurisao i dobio bespovratno 50.000 dinara za opremanje soba, – veli Stefan Jovanović.
Od dolaska na selo tri puta je uzimao poljoprivredne kredite i redovno iz vraćao.
– Pokazalo se da sam bio u pravu što sam ostao, ali pomoć opštine i dalje ne manjka. Za svako žensko jagnje koje ostavim u stadu od Čajetine dobijam 5.000 dinara, uz obavezu da ne smem da ga prodam ili zakoljem u narednih 10 meseci i da proširujem stado. Itekao znače te subvencije jer od jagnjeta „napraviti“ ovcu, za to treba 150 evra – objašnjava sagovornik „Blica“.
Opštinska firma „Zlatiborski eko agrar“ nabavila je nedavno dve sušare gde će Zlatiborci moći besplatno da suše šljive.
– Posredstvom „Zlatoborskog eko agrara“ imam zagarantovano tržište, obezbeđeno mi je da suvu šljivu prodajem hotelima na planini – trlja ruke Stefan Jovanović.
U cilju boljih uslova života na selu, Čajetina je u protekle dve godine otvorila dečje vrtiće u selima Mačkat, Kriva Reka, Šljivovica i Sirogojno, a vrtiće će u 2017. dobiti Ljubiš, Rožanstvo i Jablanica. Svakom đaku iz udaljenih sela obezbeđen je besplatan autobuski prevoz do škola.
V. Lojanica, Blic