PČELICA SE VRATILA SA BEOGRADSKOG SAJMA SA DIVNIM UTISCIMA I ZNAČAJNIM PRIZNANJIMA
PČELICA SE VRATILA SA BEOGRADSKOG SAJMA SA DIVNIM UTISCIMA I ZNAČAJNIM PRIZNANJIMA
Posle dve godine bez susreta održan je 65. Međunarodni beogradski sajam knjiga. Nadležni kažu da je posećenost bila izuzetna, a izdavači se, iako umorni, vraćaju sa Sajma puni pozitivnih utisaka.
Za Izdavačku kuću Pčelicu je ovaj Sajam bio izuzetno uspešan, budući da se tim Pčelice u Čačak vratio sa tri značajne nagrade. Sajamsku Nagradu Dečja knjiga godine Pčelica je dobila za ediciju romansiranih ilustrovanih biografija „Znamenite Srpkinje iz pera književnica za decu”. Ista edicija, koju je u celosti ilustrovao Igor Krstić, nagrađena je kao najbolja dečja edicija od strane Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije. Pomenuto udruženje nagradilo je i ilustratora Tihomira Čelanovića za najbolju ilustraciju dečje knjige, a za izdanje „Priča o jednoj neposlušnoj nozi”, autora Dušana Radovića, koju je Pčelica objavila povodom stogodišnjice od rođenja našeg znamenitog književnika.
Na štandu Pčelice je svih dana Sajma bilo kao u košnici. Susreti sa autorima koji su potpisivali svoja izdanja nizali su se jedan za drugim, a mali i veliki čitaoci bili su oduševljeni što mogu da se upoznaju sa svojim omiljenim piscima. Posebnu radost kod najmlađih izazvalo je prisustvo njihovog omiljenog junaka, psa Arčija, koji je uživao u nežnosti i pažnji mališana koji su u redu čekali da ga pomaze i fotografišu se sa njim.
Svim pozitivnim utiscima sa Sajma, koji po zvaničnoj statistici beleži izuzetnu posećenost, Pčelica pridružuje i veoma uspešno predstavljanje na Međunarodnom sajmu knjiga u Frankfurtu, najvećoj i najznačajnijoj manifestaciji ove vrste u svetu. Predstavnicima Pčelice tom prilikom uručeno je značajno priznanje White Ravens, koju dodeljuje Internacionalna biblioteka za decu i mlade iz Minhena, a za roman Gorana Markovića „Boje drugarstva”.
Sajamsko predstavljanje Pčelice bilo je u znaku poziva na čitanje i druženja sa knjigom, a susret sa najmlađim čitaocima, koji su sa oduševljenjem razgledali nove naslove i sa radošću se prisećali pročitanih knjiga, uverila nas je da su „knjige zgodne i mudrošću plodne” ipak i zaista neophodne.