Podmladak čuva guslarsku tradiciju
Udruženje „Pravo u žicu” za samo mesec dana od osnivanja okupilo 30 članova
Tri najmlađa užička guslara, već dovoljno hrabra da javno zasviraju i zapevaju – osmogodišnji Vukašin Stanić, sedmogodišnji Branimir Bane Sretenović i petogodišnji Jovan Bjelić – nisu se dali zbuniti pred znatiželjnim novinarima i TV kamerama. Na predstavljanju novoosnovanog užičkog Udruženja za očuvanje gusala i narodne tradicije „Pravo u žicu” u Gradskom kulturnom centru, uz gusle su glasno i jasno otpevali dve pesme (Vukašin „Oj, livado, oj, zelena”, Bane „Od Glave Zete”, a Jovan ih je pratio), pa zatim strpljivo odgovarali na novinarska pitanja.
– Učim prvi razred, a gusle sviram od šeste godine, nije teško naučiti. Dva druga iz mog razreda idu sa mnom u ovu školu guslanja – kazuje Bane, dečak već zavidnog guslarskog umeća. On je najstarije od četvoro dece u porodici Sretenović, njegova sestra Nikolina te braća Božidar i Filip pažljivo su s majkom Anom ovde pratili njegovo izvođenje.
– A ja učim drugi razred i od dede sam naučio da sviram, za mesec dana tri guslarske pesme sam savladao. Idem i u folklor – nadovezao se Vukašin, čiji je deda Dragoslav Glavonjić, užički guslar i majstor za izradu ovog instrumenta, takođe zasvirao na ovom predstavljanju. Iskusni znalac strpljivo uči ove najmlađe guslare, i druge uz njih, u školi novoosnovanog udruženja „Pravo u žicu”.
– Za pevanje uz gusle bitan je talenat, a naročito upornost. Mora da se složi zvuk gusala i glas guslara. Pravim ih od javorovog drveta, uz njih se uglavnom pevaju epske deseteračke pesme – objašnjava deda Dragoslav.
Njegova unuka Ivana Ivanović, preduzimljiva devojka diplomirani etnoturizmolog, predsednica je udruženja „Pravo u žicu”. Možda jedina žena u svetu, kako kaže, na čelu guslarskog društva.
– Naše udruženje osnovali smo u januaru ove godine. Negujemo tradiciju, uključujemo mlade, promovisaćemo gusle u našim nastupima. Guslanje je u Užicu bilo zapostavljeno decenijama, a sada je za samo mesec dana udruženje okupilo tridesetak članova. Naša škola guslanja radi u dve sekcije: za decu od četiri do 10 godina (tu već ima 12 članova) i za starije od 15 godina. Probe su svake srede uveče u GKC-u, spremamo prvi koncert za 19. maj. U martu će nam doći prof. Danka Lajić Mihailović, zaslužna za upis gusala na listu Uneska, da nam sa etnomuzikologom i guslarem održi radionicu – kaže za naš list Ivana, pa na pitanje otkud ime udruženja „Pravo u žicu” odgovara: – Iz dva razloga: zbog sličnosti sa imenom grada Užicem, kao i zato što naziv gusle potiče od praslovenske reči „godsli” što znači žica.
Novoosnovano udruženje već sarađuje sa KUD „Prvi partizan”, koji u ovoj godini obeležava sedam decenija postojanja. Umetnički direktor tog folklornog društva Željko Jovanović pozdravlja ovaj guslarski projekat entuzijasta: – Lepo je što se na ovaj način tradicija neguje, što mlada generacija upoznaje značaj i mesto ovog instrumenta u narodnoj tradiciji. Nastojaćemo da rad udruženja „Pravo u žicu” i umeće članova promovišemo i kroz nastupe KUD „Prvi partizan”.
Politika / Branko Pejović