Proizvođači „crvenog zlata“ od petka u novim protestima
POSLE protesta upozorenja održanog u subotu u Arilju, ujedinjeni proizvođači „crvenog zlata“ iz cele Srbije najavili su da će u petak 23. juna obustaviti berbu i krenuti u blokade otkupnih mesta, hladnjača i saobraćajnica. Predstavnici 54 udruženja, okupljeni u Asocijaciji „Malinari Srbije“, pozvali su nadležne da do isteka ovog roka „urazume izvoznike i monopoliste“ i omoguće otkup novog roda po tržišnoj ceni.
– Uputili smo dopis ministarstvima poljoprivrede, privrede i finansija, trgovine, predsedniku države i carini, apelujući da se izbegne radikalizacija protesta. Za nekoliko dana počeće branje najvećih količina ovogodišnjeg roda, a u slučaju da država dozvoli pljačku, malinu nećemo poklanjati i ona neće završiti u hladnjačama – naglašava Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije. – Od svih lokalnih samouprava, gde se malina gaji, zatražili smo održavanje vanrednih skupštinskih sednica, jer želimo da znamo stavove lokalnih vlasti o pokušaju pljačke njihovih građana.
Na protestu upozorenja u Arilju okupilo seoko 1.000 malinara iz svih udruženja, a podršku poljoprivrednicima dali su i pojedini sindikati, ali i studentske organizacije. Lokalna vlast u svetskoj prestonici „crvenog zlata“ takođe je zatražila da se nadležna ministarstva uključe u rešavanje „monopola u otkupu i izvozu maline“. Naveli su i da sadašnja cena od 100 do 120 dinara nije tržišna, već je to „rezultat dogovora monopolista da opljačkaju milione evra na štetu proizvođača“.
NEDIMOVIĆ: PREVIŠE POD ZASADIMA
MINISTAR poljoprivrede Branislav Nedimović najavio je da će sutra razgovarati sa predstavnicima proizvođača maline. On je naglasio da su površine pod zasadima značajno uvećane i da je došlo do poremećaja na tržištu.
– Ministarstvo ne može da određuje cenu, ali preko inspekcijskih organa i nezavisnih tela može da reaguje na terenu – rekao je Nedimović.
Izvor: Novosti
Koga briga za vaše maline, ako Vam ne odgovara pocupajte i doviđenja. Niko vama ne blokira njive, a ko blokira put u zatvor na mesec dana i doviđenja.
Veoma pozitivno je to što su proizvodjači malina osnovali asocijaciju jer je to jedini način da se udruženi bore za ostvarivanje realne otkupne cene i prava na ravnopravan status u odnosu na otkuplivače i izvoznike . Nažalost ministarstvo poljoprivrede i Država ne preduzimaju ništa da zaštite ovu veoma bitnu proizvodnju, od koje ima višestruku korist,a takodje ne ulažu nikakav napor da se ova proizvodnja brendira i uvede u strateški važan poljoprivredni proizvod.Takodje Država ništa ne preduzima da uredi tržište poljoprivrednim proizvodima i izvoznike ovog strateški veoma važnog proizvoda stavi pod kontrolu ,kako se ne bi dešavalo da pojedinci uvoze jeftinu i lošu malinu koju miksuju sa domaćom i tako urušavaju kvalitet i obaraju cenu na svetskoj berzi.