Rusi iz Sibira prevalili 6.000 kilometara da bi se venčali u Ražani

Ražana kod Kosjerića – „Mnogaja ljeta”, pevali su pojci u horu i svatovi na crkvenom venčanju kakvo Ražana kod Kosjerića ne pamti. U bogato živopisanoj seoskoj Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice venčalo se dvoje Rusa iz dalekog Sibira. Po toplom popodnevu u smiraj leta, usred sela u izobilju plodova i idiličnih pejzaža, piše Politika.

g
Oleg i Oksana posle venčanja pred crkvom u Ražani (Foto S. Jovičić)

Ženik je Oleg, nevesta Oksana, prezivaju se Horev, žive u gradu Surgutu. Mladenci a sredovečni: već 30 leta su u građanskom braku. Na ovom venčanju oboje u srpskoj narodnoj nošnji, srpski je i obred bogosluženja. Pred trojicom sveštenika Oleg i Oksana uzbuđeno rekoše crkveno „da”, dok su njihovi potomci – sin Konstantin sa suprugom Tatjanom (koja se ovom prilikom krstila u toj crkvi), kći Hristina s mužem Konstantinom, te unuci Rostislav, Jekaterina, Danil i Dimitrij – radosno pozdravljali ovaj čin.

Uz Olega i Oksanu je njihov nerazdvojni prijatelj i kum na ovom venčanju Radmilo Mićko Jevtović, rodom iz obližnjih Rosića. Uspešan privrednik koji već duže vreme sa svojom građevinskom firmom posluje u Rusiji i širom te ogromne zemlje gradi mnoge velike objekte. Upravo zahvaljujući prijateljstvu s Jevtovićem, supružnici Horev odlučili su da se crkveno venčaju u lepotama Ražane, u crkvi koju je njihov kum Mićko svojim ulaganjima obnovio.

– Pre dve godine bio sam na crkvenoj službi u ovom hramu u Ražani, pa potom ponovo dolazio. Izuzetno je lepo i prijatno. Oduševljen viđenim, a s obzirom na moje dugogodišnje prijateljstvo s Mićkom, kome je ovo zavičaj, predložio sam supruzi da, kad budemo obeležavali 30 godina svog građanskog braka, sklopimo i crkveni brak u Ražani. Ona se saglasila i, evo, tu smo. Srpsku narodnu nošnju smo obukli, to je naša ljubav prema Srbiji i ovim ljudima – kazuje nam Oleg, koji nam se predstavio kao „stroitelj” po profesiji. A Oksana samo kratko dodaje: – Ovde je prava duhovnost, mir, spokoj.

Korene ovog događaja podrobnije objašnjava njihov kum na venčanju Radmilo Mićko Jevtović, vlasnik građevinske firme „LBK Mićko” sa sedištem u Moskvi. Decenijama posluje u Rusiji, tamo je ostvario „američki san”: počeo skromno, gradeći krovove, pa poslovnost iskazao i sreća ga pratila. Poslednjih godina gradi po celoj Rusiji, gde je podigao tridesetak velikih objekata, a u firmi ima oko 2.000 zaposlenih. Mnoga srpska preduzeća i radnike angažuje kao podizvođače.

Gradeći tako, Jevtović je stigao i u daleki Surgut na reci Ob, gde je najveća firma „Surgutnjeftgas”. Ogromna je, kažu da ima 125.000 radnika. U njoj kao jedan od direktora, na čelu građevinskog odeljenja, radi Oleg Horev. Mićko i Oleg upoznali su se 2004. godine, vremenom kroz posao izgradili poverenje i čvrsto prijateljstvo. Godinama kosjerićki privrednik obavlja pojedine gradnje za „Surgutnjeftgas”, blisko sarađuje s Olegom, a upravo im je pri kraju zajednički poduhvat decenije: početkom oktobra, posle četiri godine gradnje, otvara se dvorac u Surgutu zvani „Neftjanik”. To je izuzetna građevina, na oko 50.000 kvadrata, sa 1.200 mesta i mnoštvom sadržaja, namenjena za kulturu i društvena dešavanja u tom sibirskom gradu. „Surgutnjeftgas” je investitor ovog dvorca, Mićko generalni izvođač. A u Sibiru je teško raditi i graditi, temperaturna kolebanja idu i od plus 30 do minus 50 stepeni. Ipak, „Neftjanik” je uspešno i u roku završen.

– O tome kakvo je naše prijateljstvo, Olegova ljubav prema Srbiji i pravoslavnom bratstvu, dovoljno govori što su on, Oksana i deca prešli put od 6.000 kilometara zbog ovog crkvenog venčanja u Ražani. To su divni ljudi, bogati, ali skromno žive. Mogli su da ostvare venčanje snova bilo gde u svetu, ali su ipak izabrali Srbiju i ovo selo. Meni je posebna čast što me Oleg, iako sam mu izvođač poslova i radim za njega, toliko ceni da me je uzeo za kuma – uzbuđeno govori Mićko, koji je po starom srpskom običaju, uz povike „kume, izgore kesa”, bacao metalne novčiće po izlasku mladenaca iz crkve.

A posle venčanja u crkvi u Ražani, veselje uz ručak i muziku nastavilo se u kosjerićkom restoranu „Park”. Pevale su se i „Podmoskovske večeri” i srpske izvorne pesme, igrali kazačok i kolo, a Oleg i Mićko, zagrljeni, zajedno otpevali „Morem plovi jedna mala barka”, u kojoj je Rus na srpskom znao svaku reč te stare pesme.

Autor: Branko Pejović

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *