TAJNE ĆUPRIJA NA DRINI Nesvakidašnja svedočanstva o reci i mostovima na fotografijama

Obale Drine danas spajaju 24 mosta, reku usporavaju tri hidrocentrale, virovi čuvaju uspomene na čuvene splavare, lađare, skeledžije pa i okupatore…

Foto: Slobodan Pajić / RAS Srbija
Foto: Slobodan Pajić / RAS Srbija

Istorijski arhiv iz Užica priprema izložbu „Mostovi na Drini“ potkrepljenu nizom pisanih svedočanstava i požutelih fotografija, među kojima najstarija datira iz 1896. godine, kad je bujica odnela višegradsku ćupriju.

Most kralja Aleksandra u Malom Zvorniku i ustaški zločinac Jure Francetić na njemu, Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva
Most kralja Aleksandra u Malom Zvorniku i ustaški zločinac Jure Francetić na njemu, Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva

– Pored postojećih mostova, izložba obuhvata tri srušena, nikad obnovljena mosta koja su imala veliki značaj – ispod hidroelektrane u Višegradu, kod ušća Lima i most Bejli na Perućcu. Kao i novi koji se gradi između Ljubovije i Bratunca. Obuhvatili smo i tri postojeće hidroelektrane u Višegradu, na Perućcu i u Zvorniku, kao i Beli Buk kod Foče čiju gradnju je spečio poslednji rat – priča za „Blic“ Željko Marković, direktor Arhiva i autor postavke.

Foto: Mitar Mitrović / RAS Srbija
Foto: Mitar Mitrović / RAS Srbija

Jedan od segmenata izložbe biće Drina kao granica istočnog i zapadnog Rimskog carstva.

0VFktkqTURBXy8wMmQ1NDAwMDhiY2U5MDM2NGJhZDZjZmY5Nzg2ODA0ZC5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA
Oko 250 splavara svakog dana vozilo je drvnu građu do Beograda, Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva

Između dva svetska rata izložba priča i o tome, Drinom je od Bajine Bašte do Sremske Rače dnevno plovilo 250 splavara prevozeći građu sa Tare koju je otkupljivala ondašnja Privredna banka.

– Kad je vodostaj bio mali, putovalo se i po 11 dana, a splavari su se kući vraćali pešice. Bili su prepoznatljivi jer su iza sebe ostavljali miris čuvenog duvana „bajinovca“ – objašnjava Marković.

Kad je napravljena elektrana u Zvorniku, splavali su pred branom morali da raskivaju svoja plovila pa balvan po balvan bacali u tišake u podnožju, te ih tu ponovo sklapali.

„Dabogda Drinom vukao lađu“ – upamćena je kletva drinskih lađara.

– Lađe kojima je od Zvornika do ušća u Drinu u Beograd prevoženo voće, povrće, duvan, 200 metara dugim konopcima vukla su četvorica koja su išla obalom reke. Peti je bio na lađi i motkom „špicom“ se odgurivao da se plovilo ne nasuče u plićak. Lađe su mogle da ponesu i 10 tona, bile su duge 20 a široke tri metra – priča Marković.

Višegradski most: Obnova kada ga je poplava odnela 1896. godine, Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva
Višegradski most: Obnova kada ga je poplava odnela 1896. godine, Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva

S jedne na drugu obalu, narod, stoka i vozila prelazili su skelama, a bilo ih je 29.

I osvajačima i zločincima se bavi izložba. U kolekciji je i fotografija ustaškog zapovednika Jureta Francetića, čije legije su od Foče do Zvonika masakrirale srpski živalj, sa mosta Kralja Aleksandra u Zvorniku. Svatajući značaj ali i ćud reke, Austrougari su minirali stene koje je ugrožavalo rečni saobraćaj i uklanjali plutajuće vodenice „drinke“ pod kojim su stradali splavari.

Višegradski most posle oštećenja u Drugom svetskom ratu, Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva
Višegradski most posle oštećenja u Drugom svetskom ratu, Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva

– Drina je jugoslovenska reka budućosti zbog prirodnih, ekonomskih i sportsko rekreativnih potencijala i prostora kojima teče – citat je nemačkog časopisa „Kanu sport“ iz 1934.

Premijera u Višegradu

S obzirom na ćupriju Mehmed-paše Sokolovića, koja je pod zaštitom Uneska, „Mostovi na Drini“ premijerno će biti prikazani u Višegradu. Užičani će izložbu videti u oktobru, za dan grada.

Blic / Vladimir Lojanica

Ostavite odgovor

Komentari objavljeni na portalu PressLider nisu stav vlasnika, niti redakcije portala. Molimo Vas da prilikom komentarisanja tekstova ne koristite govor mržnje, pretnje, psovke, kao ni uvrede na verskoj, nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi. Zabranjeno je postavljanje reklamnih linkova, kao i pornografskog i politički ekstremnog sadržaja. Redakcija PressLider zadržava pravo da ne objavi komentare neprimerenog sadržaja, kao i one koji sadrže osvrt na nečiji privatan život i ličnost.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *