Tribina „Kulturno nasleđe i identitet“ u organizaciji Gradske biblioteke
Čačak – Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis“ je u petak 24. novembra 2017. godine u Biblioteci Arhiva u Čačku organizovala još jednu tribinu iz serijala Tribine o prošlosti pod nazivom „Kulturno nasleđe i identitet“. Diskutanti su bili Dejan Ristić, istoričar, istaknuti stručnjak u oblasti zaštite kulturnog nasleđa i dr Bogdan Trifunović, direktor Gradske biblioteke u Čačku i predsednik Bibliotekarskog društva Srbije.
Tribina je počela prikazivanjem dokumentarnog filma ,,Sećanja iz pepelaˮ koji je nastao na osnovu knjige Dejana Ristića „Kuća nesagorivih reči“, koja je posvećena burnoj istoriji i stradanju srpske nacionalne biblioteke. Film je bio podsticaj da se razmišlja o temi identiteta u globalističkom sistemu i bavi kulturom sećanja i kolektivnog pamćenja u kontekstu istorijata Narodne biblioteke Srbije do stradanja 6. aprila 1941. godine.
Dr Bogdan Trifunović, uvodničar i diskutant napomenuo je da je ovo jedna od najvažnijih tema u modernoj društvenoj istoriji, jer se čini da živimo u kulturi zaborava i kulturi nemara sa čim se složio i Dejan Ristić, jedan od vodećih stručnjaka u oblasti integralne zaštite i upravljanja kulturnim nasleđem koji je obavljao dužnosti upravnika Narodne biblioteke Srbije (2012-2013), državnog sekretara za kulturu (2013-2015) i brojne druge u Vladi Republike Srbije. Ristić je rekao da najveći deo građana Srbije i pripadnika političkih elita kulturno nasleđe ne prepoznaje kao suštinsko pitanje očuvanja identiteta, kao ni izuzetan razvojni resurs u mnogim aspektima: kulturnom, prosvetnom, naučnom, umetničkom, demokratskom, privrednom, turističkom… To izuzetno bogatstvo kulturne baštine (arheološki lokaliteti, prostorne kulturno-istorijske celine, bogomolje, utvrđenja, javni spomenici, bojišta, vojni memorijali i mesta stradanja, arhivi, biblioteke, muzeji, galerije i dr.) čine Srbiju prepoznatljivom u evropskim i svetskim okvirima.
Govoreći o kulturnom nasleđu kao nepresušnom resursu koji je posledica stvaralačkog čina, Dejan Ristić je dodao da je svaki pojedinac, iako toga nije svestan, čuvar kulturnog nasleđa i da ima odgovornost za njegovo očuvanje.
Tribina koja je pokušala da odgovori na pitanja ili bar navede na razmišljanje na koji način kulturno nasleđe u sadašnjem vremenu oblikuje identitet, koliko ga poznajemo i koliko odgovorno upravljamo njime, potrajala je duže od dva sata. Publika je pokazala veliko interesovanje za ovu temu, ali i za sam odnos države prema kulturi.
PressLider / Gradska biblioteka