Užički gimnazijalci u srcu vrhunske nauke
Užice – Modernim brzim liftom silazi se 100 metara pod zemlju, u prostor ogromnog akceleratora obima 27 kilometara koji ide ispod dve države: Švajcarske i Francuske. U akceleratoru se ubrzavaju čestice, da bi se dobila brzina približna brzini svetlosti i stvorila velika kinetička energija od sudara neutrona. Tu su smešteni veliki detektori elementarnih čestica za prikupljanje podataka o uslovima koji vladaju u trenutku sudara. Tamo je ljudski um daleko iskoračio u otkrića, tu nastaju svetski značajna istraživanja, poput eksperimentalno potvrđenog postojanja Higsovog bozona (božje čestice)…
Ovako su za naš list čuveni institut CERN u Švajcarskoj, evropski centar za nuklearna istraživanja, opisali užički gimnazijalci sa svojim profesorima, gosti ovog naučnog centra minulih dana. Grupa od 45 đaka i četvoro profesora tri dana je boravila u CERN-u zahvaljujući saradnji sa dr Vladimirom Rekovićem, bivšim učenikom užičke Gimnazije, koji već deceniju tamo radi kao naučni istraživač.
– Reković je preuzeo organizaciju našeg dolaska, smeštaja i pripremu predavanja. Troškove smeštaja i putovanja u većoj meri su platili roditelji đaka, a delom je u tome pomogla i užička privreda, ukupno 15 manjih i većih preduzeća. Putovali su đaci nadareni za fiziku, uglavnom odlični, po izboru aktiva profesora fizike u školi – rekao nam je ubrzo po povratku iz CERN-a direktor užičke Gimnazije Vukadin Simović, dodavši da je ovo drugi put da užički gimnazijalci tamo putuju: bili su pre četiri godine, takođe 45 đaka, takođe u Rekovićevoj organizaciji: – U CERN dolaze ekskurzije iz raznih zemalja, u to vreme su bili i đaci iz Izraela. Viđeno će našim učenicima, budućim akademskim građanima, svakako pomoći da fiziku dožive i sa te naučne strane. Možda da sutra i sami budu deo CERN-a, vrha naučnoistraživačkog rada – ističe direktor.
O tome šta su tamo videli podrobnije nam je govorila profesorka fizike u ovoj užičkoj školi Cmiljka Vasović. Pomenula je najpre da dr Vladimir Reković u CERNU-u radi kao istraživač na CMS detektoru, bio je u naučnom timu koji je eksperimentalno 2012. otkrio Higsov bozon. Među nekoliko hiljada zaposlenih u tom naučnom centru trenutno radi 37 naučnika iz Srbije, 17 iz Crne Gore i drugi sa ovog područja.
– Nad zemljom se u CERN-u nalazi jedna velika hala i u nju se ulazi uz stroge mere bezbednosti. Savremenim liftom silazili smo do detektora u grupama po 12 osoba. Ti prostori duboko pod zemljom potpuno su opremljeni i pogodni za boravak. Mi smo posetili dva detektora: CMS i Atlas, oba su u fazi obnove. A upravo u toj fazi moguće ih je posetiti, jer kad traju eksperimenti nema ulaska. Krajem aprila oni kreću s radom, pa su devet meseci posete praktično nemoguće. Kroz predavanja smo saznali kako je teorija povezana sa eksperimentom, kako pretpostavkama dovesti do naučnih otkrića. Čuli smo da je tamo u planu i izrada novog akceleratora, obima 100 kilometara, koji će dati čestice još veće energije. Rečju, poseta CERN-u nam svima znači: nama profesorima da svoje teorijsko znanje fizike proširimo praksom i vernije ga prenesemo, a učenicima je ovo bio izazovan put u vrh svetske nauke – napominje profesorka Cmiljka.
A gimnazijalci su, naravno, još uvek pod utiskom ovog putovanja. Jedan od od njih, Branislav Đurić, odličan učenik drugog razreda užičke Gimnazije, najradije se seća akceleratora i priče da su tu i nobelovci istraživali. – U CERN-u smo slušali o Higsovom bozonu, crnoj rupi, materiji i antimateriji, videli mnoge zanimljivosti i domete moderne nauke. To će mi, verujem, biti od pomoći u starijim razredima u nastavi fizike. S tim što, pre svega, poseta ovakvom naučnom centru najviše znači za našu opštu kulturu, upečatljivo deluje na svakog mladog čoveka – rekao nam je Đurić.
Politika / Branko Pejović