Za povratak viteštva u poplavi kiča i šunda
Zlatibor – „Vitez nije onaj ko je ostao nepobeđen, nego onaj koji ide napred uprkos svemu.” Ovim rečima na dobijenom zvanju viteza srpskog sporta opštini Čajetina zahvalila je košarkašica Nataša Kovačević, jedna od ukupno osam ovogodišnjih dobitnika priznanja „Vidovdanski vitez” dodeljenih preksinoć na „Vidovdanskim svečanostima” u Kongresnom centru „Srbija” na Zlatiboru.– Najvažnije je sačuvati veru u sebe. Moja poruka je: usudite se da sanjate svoje snove i ne odustajte ni kada se zatvori onaj viteški vizir.
Nama su potrebni vitezovi, mislim da se njihove vrline nalaze u svima nama – rekla je na dodeli ova hrabra sportistkinja, koja je uprkos saobraćajnoj nesreći pre tri godine, posle koje joj amputirana noga ispod kolena, sa sportskom protezom nastavila da profesionalno igra košarku.
Pored Nataše, ostali laureati su: zvanje vitez srpske književnosti zajedno su poneli pisci Vladimir Kecmanović i Dejan Stojiljković, vitez srpske medicine je prof. dr Radan Džodić, vitez srpske glume Sergej Trifunović, vitez srpske muzike Zoran Simjanović, vitez srpskog slikarstva Saša Marjanović i vitez srpske privrede preduzeće „Prvi Partizan Užice”.
Kecmanović i Stojiljković su nagradu dobili za zajedničku knjigu „Nemanjići – U ime oca”.
– Faktor iznenađenja je bio prisutan, dobili smo nagradu za knjigu koja je tek izašla i nismo ovo priznanje očekivali, a drugo, od svih nagrada koje sam dobio ova ima najlepše ime – rekao je Vladimir Kecmanović. Dejan Stojiljković je dodao da on dugo već piše o srpskim vitezovima, a i ova zajednička knjiga govori o jednom viteškom dobu i o možda najvećem srpskom vitezu svih vremena, osnivaču naše države Stefanu Nemanji.
Glumac Sergej Trifunović najavio je da će plaketu viteza čuvati sa svojom najdražom nagradom „Zoran Radmilović”, dok hirurg prof. dr Radan Džodić, koji već ima francusko priznanje Vitez akademske palme, kaže da ovo viteško priznanje ide na Goliju odakle je rodom, ispod koje je nastala prva srpska država.
– Vidovdanska etika treba da bude prisutna kako u svakodnevnom životu, tako i u privredi – poručio je Dobrosav Andrić, direktor užičkog preduzeća „Prvi partizan”, koje zapošljava 1.640 radnika i izvozi municiju po celom svetu, a najviše u SAD.
Uručujući priznanja nagrađenima, predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović zahvalio im je što su prihvatili da prime priznanje koje je pre osam godina ustanovila mala opština Čajetina, na inicijativu Kluba privrednih novinara.
– U poplavi šunda i kiča u Srbiji dodelom priznanja „Vidovdanski vitez” želimo da ukažemo na drukčije, istinske vrednosti i na ljude koji u svojim profesijama daju viteški doprinos razvoju kulture, sporta, medicine, privrede, humanitarnog rada. Pokazujemo da i male sredine mogu da budu centri velikih događaja. Viteško priznanje ovde dodeljujemo da zaslužne istaknemo, ali i da nešto iselimo iz Beograda u kome se sve dešava, da pokažemo kako i male lokalne samouprave u unutrašnjosti, kao što je opština Čajetina, mogu da budu uspešne i podrže stvaranje – kazao je Stamatović.
Novi hotel otvoren na Zlatiboru
Nakon održavanja „Vidovdanskih svečanosti” na Zlatiboru, ovde je svečano otvoren novi hotel. Zove se „Iris”, ima četiri zvezdice i nalazi u blizini zlatiborske crkve. U njemu je 60 ležajeva, spa-centar s bazenom i drugi sadržaji.
Hotel je privatno ulaganje Veljka Kneževića, crnogorskog ugostitelja koji je četiri decenije u tom poslu, a bio je generalni direktor HTP „Miločer”. Presecanjem vrpce, uz „Pljevaljske tamburaše” i vatromet, „Iris” su zajedno otvorili Knežević i predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović, koji je rekao da sve posećeniji Zlatibor stremi svetskim standardima, a hotel „Iris” tome doprinosi, te da će u 2016. godini još dva nova hotela biti otvorena na ovoj planini.
Izvor: Branko Pejović, Politika