Zlatni sjaj olimpijskog matematičara
Pre četiri godine čitava generacija najuspešnijih matematičara i fizičara iz Srbije, nosilaca brojnih medalja na svetskim takmičenjima, otisnula se u svet i kao potvrdu kvaliteta dobili su stipendije najprestižnijih univerziteta.
Iz šabačke škole matematičara, odnosno kasnije Matematičke gimnazije, na Stenford je otišao Rade Špegar, a njegov drug Dušan Milančević na MIT. U svetskim relacijama, a to je Šangajska lista gde je Beogradski univerzitet na 400. mestu, Stenford je na drugom mestu iza Harvarda, a MIT takođe u vrhu. Stenford se posebno ceni zbog preduzetničkog duha koji ga krasi. Posle diplomiranja Špegar je na kraćem letnjem odmoru u Šapcu, a već od prvog avgusta kreće u Ameriku, na izuzetno zahtevan posao u oblasti finansija ali delom vezan i za oblast veštačke inteligencije.
– Baviću se pisanjem algoritama, konkretno pitanjima optimizacije statističkih proračuna, primenom veštačke inteligencije na projekcije cena. U svetu matematike nikad nema odmora, ona je teška i laka, ali ništa ne možemo veliko da ostvarimo ako to ne volimo, ako nema velikog truda. Jednom prilikom nisam spavao dva dana posle zbog učenja, ali je divan osećaj kad savladate određeno gradivo. Ali znanja koja sam stekao na Stenfordu su nemerljiva, kaže Rade Špegar.
Rade je jedan od 27 stranih studenata koji je dobio stipendiju za studiranje osnovnih studija koje koštaju 200.000 dolara. Stenford prednjači u oblasti izučavanja statistike, ovdašnji profesori su pisali udžbenike i naučne radove koji se koriste u celom svetu. Prolaznost na Stenfordu je svega četiri odsto, što znači da od 40.000 najboljih srednjoškolaca iz Amerike i sveta koji konkurišu upiše se svega 2.000.
– Tokom studija slušao sam predavanja nobelovaca i nekih od najznačajnijih javnih ličnosti. Poseban osećaj je raditi sa profesorima koji su dobili Nobelovu nagradu, jer to je vrh vrhova. Slušali smo predavanja Marka Cukerberga, osnivača Gugla, Kondolize Rajs, državne sekretarke SAD, Ban Ki Muna, generalnog sekretara OUN. Za predavanje predsednika SAD Baraka Obame mesto se dobijalo lutrijskim izvlačenjem, ali nisam bio te sreće. Zbog svega toga Stenford je ime koje mnogo znači u poslovnim svetu, ključ koji otvara vrata najprestižnijih kompanija. Najvažnija su znanja koja sam stekao. To sigurno ne bih mogao da naučim u Srbiji. Da sam studirao u Srbiji nikada pored matematike ne bio mogao da slušam predavanja iz filozofije i istorije, a to daje jednu kompletnost u životu. Koliko se cene diplomci sa Stenforda dovoljno je reći da velike kompanije još tokom studija regrutuju i sklapaju ugovore sa najuspešnijima. Zbog toga diplomci u startu imaju veću platu od diplomaca sa drugih univerziteta. Veliku pomoć ali i kontakte sa jednim velikim Fondom omogućio mi je Goran Gogić. To je Šapčanin koji je među prvima zakoračio u tu oblast, inače višestruki prvak ondašnje Jugoslavije u matematici, a kasnije se posvetio statistici i veštačkoj inteligenciji. Radu u Fondu posvetiću se punim kapacitetom, a posle nekoliko godina razmisliću da li ću se baviti naukom i nastavku školovanja, kaže Špegar.
Znanja stečena na Stenfordu, priznaje, ne bi mogao da primeni u Srbiji. Pored ostalog što je ovde nauka u zapećku, što se ne ceni, a uspešnost i karijera se gradi na osnovu političke pripadnosti. Počev od lažnih diploma, prepisanih doktorata, a nije ni čudo što najbolji mladi stručnjaci listom odlaze u inostranstvo. U čuvenoj Silikonskoj dolini može se napraviti čitava kolonija svršenih studenata Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu. Međutim, jasno je da se nauka u svetu ceni, da ona krči puteve razvoja, i da su mladi stručnjaci motori tog razvoja.
Zastava veza sa Srbijom
Znanja koja sam stekao u Matematičkoj gimnaziji, kao i tokom najvećih takmičenjima, bila su moja velika prednost u odnosu na druge studente. Upravo zbog toga možda sam matematiku i najmanje učio, a više sam se posvetio ostalim predmetima. Odlična stvar što sam imao i priliku da idem na praksu krajem svake godine, koja je jedinstvena, i veoma ju je teško dobiti ako niste sa prestižnog univerziteta. Kada sam krenuo na studije, drugari su mi poklonili zastavu Srbije sa posvetom. Ta zastava je sve ove četiri godine stajala na zidu moje sobe. Mnogo puta su me kolege pitale šta na njoj piše, i to sam im rado prevodio. Ta zastava bila je veza sa mojim gradom, mojom porodicom i Srbijom.
Izvor: Danas.rs